הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית פירסמה היום (שני) דו"ח לשנת 2019, הקובע כי רחובות מובילה בתחום ההתחדשות העירונית בישראל, ואחריה - תל אביב, בת ים וירושלים. המשמעות: העיר עוברת מהפך, ובקרוב יהיו בה הרבה יותר דירות למכירה במתחמים שיעברו חידוש, ובראשן שכונת קרית משה.
דירוג הערים המובילותדירוג הערים המובילות
דירוג הערים המובילות
(מתוך דו"ח הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית)
על פי הדו"ח, בשנתיים האחרונות הוכרזו 33 מתחמי פינוי-בינוי כ'מתחמים מועדפים לדיור' בכל רחבי הארץ. בשנת 2019 לבדה הוכרזו וקודמו בותמ"ל 21 מתחמים ובהם 35,774 יח"ד חדשות, שמהן 27,749 יח"ד תוספתיות. כאן מובילה רחובות מובילה עם 11,852 יח"ד המוצעות במסגרת 6 מתחמים של התחדשות עירונית בעיר. כיום קיימות במתחמים אלו 1,682 יח"ד, כך שמדובר בתוספת של 10,170 יח"ד.
לשם השוואה, תל אביב מציעה 8,501 יח"ד בתוכניות להתחדשות עירונית, אחריה בת ים עם 7,197 יח"ד וירושלים עם 6,142 יח"ד. עוד מציין הדו"ח כי בשנת 2019 הוצאו ברחובות 685 היתרי בנייה, בשתי מתחמים הנמצאים בביצוע.
״רחובות היא המובילה בתוספת יחידות דיור מוצעת בתכניות מאושרות במיזמי פינוי–בינוי, לאחר כמה שנים שבהן הובילה תל אביב–יפו במספר יחידות הדיור המאושרות", צוין בדו"ח הרשות הממשלתית.
(קרית משה | הדמייה: עיריית רחובות)
"רחובות נושאת את דגל ההתחדשות העירונית בישראל, עם פרויקט ההתחדשות העירונית בקרית משה- והפרויקטים שיבואו אחריו. אני שמח וגאה לקדם שיא של בניית יחידות דיור באמצעות התחדשות עירונית. התהליך יביא לשיקום פיזי של השכונות הוותיקות, הגירה של זוגות צעירים ומשכילים לעיר ויצירת מתחמי עירוב שימושים, שיעלו את איכות חיי התושבים. אני קורא למדינת ישראל לבוא לקראתנו בכל הקשור להסכם הגג, ויפה שעה אחת קודם. אנחנו מקדמים את תוכנית ההתחדשות העירונית בקרית משה מתוך חזון לחיזוק החוסן החברתי של השכונה ושל העיר בכלל״, אומר ראש העירייה, רחמים מלול, בעקבות פרסום הדו"ח.
גיא צור חבר מועצת העיר ומחזיק תיק ההתחדשות העירונית: "רחובות מובילה ומהווה דוגמא ומופת גם לשאר מדינת ישראל בתחום ההתחדשות העירונית. הנתונים הללו מוכיחים את עוצמתה של העיר רחובות בתחום חשוב זה. ההישג מגיע בזכות הובלה בוטחת של ראש העירייה רחמים מלול, יחד עם אנשי המקצוע".