שלטים להגנה על ילדים אלרגיים ברחובות | צילום: דוברות העירייהשלטים להגנה על ילדים אלרגיים ברחובות | צילום: דוברות העירייה
שלטים להגנה על ילדים אלרגיים ברחובות | צילום: דוברות העירייה
(שלטים להגנה על ילדים אלרגיים ברחובות | צילום: דוברות העירייה)
"התחשבו בילדים האלרגיים ואל תכניסו דברי מאכל וחטיפים לגינות הציבוריות כדי שגם ילדים עם אלרגיות שונות יוכלו לשחק בביטחה ובשמחה״. אלה השלטים שהוצבו בשבוע האחרון בגינות ופארקים ברחבי העיר. הכל החל מפנייה תמימה של שני ילדים מרחובות שרק ביקשו לשחק בגינות הציבוריות בלי חשש.
ילדים רבים סובלים מאלרגיות שונות למזונות מסוימים, חלקן מסכנות חיים. במערכת החינוך בעיר כבר קיימת מודעות גדולה של הצוות החינוכי ושל יתר ההורים והילדים, לכך שאסור להכניס דברי מאכל מסוימים כדי שלא לסכן את הילדים האלרגיים. כעת עולה המודעות שלב, והציבור נקרא להתחשב בילדים גם בגינות הציבוריות. שלטים הקוראים להורים ולילדים להימנע מהכנסת דברי מזון לגינה הוצבו ברחבי העיר, בכיכובו של פרזנטור הסביבה העירוני - תפוזי.
הכל החל כאמור בשתי פניות לראש העירייה ולסגנו, עו״ד יניב מרקוביץ׳, מחזיק תיק חזות העיר:
״ראש העיר היקר. שמי עדיאל אני תלמיד בכיתה ב׳ בבית הספר 'מעלות משולם'. יש לי מגיל שנה צליאק, זאת אומרת שאני לא אוכל מאכלים עם גלוטן . גלוטן יש בחיטה ובכל הדגנים. האם אפשר להתחשב בילדים כמוני ולתלות שלטים כדי שאוכל לשחק כמו כולם בגן המשחקים?", כתב עדיאל גור.
במקביל פנתה גם קרין אביטבול בשמה של בתה אוריאן בת ה-4, המתמודדת עם אלרגיות מסכנות חיים לבוטנים, ביצים ואגוזים,
"מבחינתנו ללכת עם ילד/ה לגינה אחר הצהריים, לנו כהורים אלרגיים כרוכה בפחד ותסכול בגלל חוסר מודעות שקיימת בנושא", כתבה האם והסבירה: "כל ערב הגינות מפוצצות הורים שנותנים תוך כדי משחק לילדיהם- במבה, חלב ושוקולדים שמכילים אלרגניים מסוכנים, ותמיד יש צורך לבקש ולהסביר להורים שזה מסכן את ילדינו. לפעמים אנו נענים בחיוב ולפעמים בעיקום פרצוף וחוסר ידיעה שזה מסכן חיים. לרוב אנחנו נאלצים לותר וללכת הביתה והילד תמיד מתאכזב ומרגיש תסכול".
בעקבות הפניות המרגשות הוזמנו הילדים והוריהם ללשכת ראש העירייה, ושם הוצג להם השלט החדש שעוצב והוצב לבקשתם.
אוריאן, עדיאל עם מלול ומרקוביץ'. השלטים כבר הוצבו | צילום: דוברות העירייהאוריאן, עדיאל עם מלול ומרקוביץ'. השלטים כבר הוצבו | צילום: דוברות העירייה
אוריאן, עדיאל עם מלול ומרקוביץ'. השלטים כבר הוצבו | צילום: דוברות העירייה
(אוריאן, עדיאל עם מלול ומרקוביץ'. השלטים כבר הוצבו | צילום: דוברות העירייה)
השלטים כבר הותקנו בגינות ברחובות המדע, שכונת היובל, פארק רחובות הצעירה ושני שלטים נוספים ברחובות החדשה. שלטים זהים יותקנו גם בפארק רחובות ההולנדית, בגן הבנים באושיות, בגינת שקולניק ובגינה באחוזת הנשיא.
רחמים מלול, ראש העירייה:״אנו פועלים למתן מענה בעיר למגוון של צרכים, לכל האוכלוסיות. פנייתם של עדיאל ואוריאן הביאה לתשומת ליבנו צורך נוסף לטיפול . ברחובות מתחשבים בילדים אלרגיים, ואני קורא לתושבי העיר להתחשב בילדים עם רגישויות למזון בגני השעשועים בעיר ולהימנע מהכנסת דברי מאכל למקום״.
שלטים נוספים יותקנו לפי הצורך, לאחר מיפוי נוסף שייעשה. הורים לילדים אלרגיים שילדיהם נוהגים לשחק בגינות ספציפיות שלא הוזכרו לעיל, מוזמנים לפנות בבקשה להתקנת שלט למייל mazal_m@rehovot.muni.il.