במהלך החודשיים וחצי הראשונים של שנת 2019 נרשמו כ- 500 קנסות לעוברים על חוקי הניקיון, חזות העיר והסדר הציבורי ברחובות, זאת כחלק מהגברת הפעילות לשמירה על ניקיון וחזות העיר. למעלה ממחצית מהדו"חות (כ- 270 דו"חות) נרשמו בגין השלכת פסולת גזם וקרטונים בצידי הדרכים בניגוד לחוק, אשר הוצאו שלא בימי הפינוי ולא על פי הנחיות הפינוי.
המחשה: shutterstockהמחשה: shutterstock
המחשה: shutterstock
(המחשה: shutterstock)
הגברת האכיפה היא חלק מתהליך שיפור חזות העיר, הכוללת גם את עיבוי מערך הפקחים בתחום איכות הסביבה. במקביל, יצאה העיריה למכרזים וליישום שיפור מערך הניקיון, לרבות הסדרת השלכת פסולת אלקטרונית, קרטונים, ביגוד ועוד.
במסגרת מבצע האכיפה, שהוביל מנהל אגף תנועה, שילוט, פיקוח ושיטור עירוני, ליאור שוקרי, יחד עם מחלקת הפיקוח על איכות הסביבה באגף נרשמו כ- 270 קנסות בגין השלכת פסולת גזם וקרטונים, כ- 45 דו"חות בגין עישון במקומות ציבוריים, כ- 20 דו"חות בגין השלכת פסולת בניין, כ- 18 קנסות בגין נזקים לגינות ופארקים ציבוריים, כ-41 קנסות בגין העמדת רכב נטוש בשטח ציבורי, כ- 85 קנסות בגין חסימת נתיב תנועה וחנייה על המדרכה ללא היתר ולמעלה מ- 20 קנסות בגין אי איסוף צואת כלבים, רוכלות ושילוט ללא היתר.
ראש העירייה, רחמים מלול: "הגברת האכיפה היא נדבך משמעותי בשיפור פני העיר, והיא מתווספת למהלכים לעיבוי צי הרכבים של מערך חזות העיר ולמכרזים בתחום. הקצינו משאבים רבים, בממון ובכוח אדם, לנושא שיפור חזות העיר כיוון שמדובר באיכות החיים של כולנו. אנו זקוקים לשותפות התושבים בהקפדה על הנחיות הניקיון ובגילוי אכפתיות למרחב הציבורי".
מלול ומרקוביץ' | צילום: דוברות עיריית רחובותמלול ומרקוביץ' | צילום: דוברות עיריית רחובות
מלול ומרקוביץ' | צילום: דוברות עיריית רחובות
(מלול ומרקוביץ' | צילום: דוברות עיריית רחובות)
על כך הוסיף יניב מרקוביץ', סגן ראש העירייה ומחזיק תיק חזות העיר, שאמר: "המרחב הציבורי שייך לציבור ולא לאדם פרטי כזה או אחר. כדי לשמור על המרחב הציבורי, יש צורך בשיתוף פעולה ועשייה של התושבים והעיריה. במקביל, אנחנו שוקדים על הכנסת טכנולוגיות חדשות ושידרוג מערך הניקיון ובו בזמן, פועלים כנגד העוברים על חוקי העזר העירוניים".
בעירייה מדגישים וקוראים לתושבים לשמור על חזות העיר ולהימנע מדוחות מיותרים. שוקרי: "האכיפה בתחום איכות הסביבה פועלת על פי תוכנית שהכנו מבעוד מועד, ואנו מקווים כי הגברת האכיפה תביא לתוצאות הרצויות- יתר הקפדה על הנחיות הניקיון ושמירה על חזות העיר. אני קורא לתושבים להימנע מאי נעימויות ולהקפיד על הנחיות החוק".