הפעילים החברתיים בתחום האופניים ברחובות גל אטון ויגאל ברקן, פותחים סדנת תיקוני אופניים בחינם לתושבי העיר. הסדנה הראשונה התקיימה יומיים לפני יום כיפור ובה לימדו המתנדבים את תושבי העיר לתקן לעצמם פאנצ'רים, להחליף פנימית, לכוון את הכידון ועוד.
1 צפייה בגלריה
גל אטון ויגאל ברקן. קהילת רוכבים
גל אטון ויגאל ברקן. קהילת רוכבים
גל אטון ויגאל ברקן. קהילת רוכבים
(צילום: קובי קואנקס)
קראו גם:
"הרעיון הוא בעצם ליצור מקום פיזי קבוע שאנשים יודעים להגיע אליו עם תקלות באופניים, בו ילמדו לתקן את האופניים בעצמם", מסביר אטון. "הם יקבלו את הידע מאנשים שיודעים לתקן בהתנדבות והם גם יקבלו את הכלים המיוחדים שבעזרתם הם יתקנו את האופניים שלהם".
הרעיון כבר מיושם הלכה למעשה בתל אביב ובירושלים, ואטון וברקן התייעצו עם מפעילי הסדנאות שם כדי ללמוד מה סדנה כזו דורשת. "התחלנו בכך שפרסמנו שאנחנו צריכים מתנדבים שיתרמו מזמנם ומהידע שלהם, בסדנה נלמד דברים פשוטים כמו תיקון פנצ'ר וכיוון הגה, אבל גם נביא אופניים שנזרקו, שהמשטרה החרימה או שאוניברסיטאות רוצות לזרוק ונרכיב מהם אופניים חדשים, כך ניצור קהילה של רוכבים וגם נדאג שיעלו כמה שיותר אופניים על הכביש כי זה נחמד שיש שבילי אופניים, אבל אם לא יהיו אנשים שירכבו בהם לא עשינו דבר", אומרים השניים.
אל אטון וברקן הצטרפו תום כרומשו, אקטיביסט סביבתי מוועד הסטודנטים של הפקולטה לחקלאות, עידו עמרני, בעלים של חברת אול בייקס לחלקי אופניים, דורון גומבוש וחנוך בר ניצן, כולם תושבי העיר.
הפעילות הקבועה תתקיים אחת לשבוע בקן השומר הצעיר ברחוב השומרים בעיר.
אתם לא מרגישים שאתם לוקחים עבודה מאנשי המקצוע?
אטון: "אנחנו חלילה לא רוצים לקחת ממתקני האופניים את העבודה, להיפך, הם משתלבים איתנו כי הם יכולים למכור פנימיות וחלקים שונים כי לנו לא יהיה לתת את הכול, מדבקה לפנצ'ר כן אבל לא פנימית חדשה. בצורה כזו יותר אנשים ירכבו וגם לחנויות האופניים תהיה יותר עבודה. המודל עובד יפה במקומות אחרים ורוכבים באים בהמוניהם".