שטח הכורכר הגדול שנמצא ליד לוין אפשטיין 33 ברחובות עומד ריק כבר שנים רבות ובו חול רב. שכנים שגרים בסמוך מספרים שלאחרונה הצטבר בו לכלוך רב, צואת כלבים ומכוניות נטושות, כל זאת מאז פרוץ המגפה.
האשפה ברחוב לוין אפשטייןהאשפה ברחוב לוין אפשטיין
האשפה ברחוב לוין אפשטיין
(צילום: פרטי)
"פעם היה שם אולם קולנוע וזה היה בניין ישן של ההסתדרות", מסבירה יאנה, תושבת הרחוב שגרה בסמיכות לשטח. "לפני 20 שנה הורידו את הבניין וההריסות היו במקום הרבה שנים, אחרי שפינו אותן היה שטח ריח והפכו אותו לחניה. מאז, חול מהחניה נשפך כל הזמן על המדרכה וכלבים עושים שם את צרכיהם. השטח הפך למזבלה שכונתית ואנשים נטשו בה מכוניות".
"אף אחד לא לקח על השטח אחריות", מוסיפה יאנה, שפנתה בעצמה לעירייה מספר פעמים בנושא וניסתה להבין מדוע זה לא מתקדם. לטענתה נאמר לה שמדובר בשטח פרטי של ההסתדרות והיא יכולה לפנות אליהם בעצמה. "איזו מין תשובה זו? אני צריכה לפנות להסתדרות? לעירייה אין שום נגיעה במה שקורה בשטח כזה גדול במרכז העיר? הם צריכים לדאוג שבעלי השטח ינקו אותו", היא אומרת.
צמוד לשטח ממוקמים חמישה גני ילדים ומועדון גמלאים, מה שרק מגביר את החשש עבור התושבים. "אנחנו בפנדמיה וזה אזור מזוהם. בשנה שעברה בשבועות ראיתי שם נחש ואמרתי להם שלא פלא שיהיו שם נחשים, הם מחפשים מקומות מסתור ואוכל. אני גרה ברחוב עשרים שנה, בחיים לא התלוננתי, אבל יש גבול. מה הטעם לשים מסכה אם הזבובים מהזוועה הזו יושבים לך על האוכל?".
האשפה ברחוב לוין אפשטייןהאשפה ברחוב לוין אפשטיין
האשפה ברחוב לוין אפשטיין
(צילום: פרטי)
מעיריית רחובות טרם נמסרה: "עיריית רחובות נתנה התראה זה מכבר לבעלי השטח, והם התחייבו לנקות אותו בהקדם. הרכבים הנטושים במקום יפונו על פי חוק".
מההסתדרות טרם נמסר: "השטח המדובר נמצא בבעלות משותפת של ההסתדרות ושל ארבעה גורמים נוספים. למרות שבמקום ישנו שלט לפיו האתר בבעלות פרטית וחל כל איסור להשליך בשטחו אשפה, הושלכו בו פסולת, גרוטאות ומכוניות נטושות.
בימים האחרונים התחילה ההסתדרות בתהליך המורכב של פינוי האתר, לרבות פנייה למשטרת רחובות על מנת לקבל היתר לגרירת המכוניות הנטושות במקום. בנוסף לכך, בקרוב ייתלו במקום שלטים חדשים אשר יבליטו עוד יותר את האיסור על השלכת כל פסולת בשטח.
האשפה ברחוב לוין אפשטייןהאשפה ברחוב לוין אפשטיין
האשפה ברחוב לוין אפשטיין
(צילום: פרטי)