מחקר של המערך הקרדיולוגי במרכז הרפואי קפלן מקבוצת כללית גילה כי אין עלייה במספר חולי הקורונה אשר חלו במיוקרדיטיס או פריקרדיטיס בין עשרה ימים לחצי שנה לאחר שהחלימו מקורונה.
1 צפייה בגלריה
מחלקת קורונה נוספת בקפלן
מחלקת קורונה נוספת בקפלן
מחלקת קורונה בקפלן
(צילום: המרכז הרפואי קפלן)
קראו גם:
במסגרת המחקר, צוות החוקרים, בראשותו של פרופ' קובי ג'ורג', מנהל המערך הקרדיולוגי במרכז הרפואי קפלן מקבוצת כללית, ובהשתתפות ד"ר שגיא צחורי וד"ר אורטל טובלי, ניתח בשיטות סטטיסטיות מתקדמות את הנתונים של כ־200 אלף מטופלים בכללית אשר חלו בקורונה בין מרץ 2020 וינואר 2021. יש לציין כי המחקר נעשה טרם תקופת החיסונים.
הנתונים כללו נתונים דמוגרפיים, כמו גם גורמי סיכון למחלות לב, כגון עישון, השמנת יתר, סוכרת ומחלות כליות כרוניות. הנתונים על תסמינים של דלקת קרום ושריר הלב נבחנו על אותם חולים החל מעשרה ימים לאחר שלב המחלה ועד לשישה חודשים לאחריו. הטווח שנקבע נועד לאפשר זמן מעקב מינימלי של 18 יום ומקסימלי של חצי שנה.
במקביל, יצרו צוות החוקרים קבוצת ביקורת המורכבת מחולים שהייתה להם לפחות בדיקת PCR שלילית אחת בין מרץ 2020 ודצמבר 2020, וללא בדיקת PCR חיובית לפני אוגוסט 2021 (קרוב למיליון חולים).
"במחקר זה אשר בחן אוכלוסייה גדולה אשר חלתה בקורונה לא נצפתה עלייה בכמות המקרים של דלקת קרום ושריר הלב (מיוקרדיטיס ופריקרדיטיס). גברים בגיל מבוגר הם בעלי סיכון גבוה יותר לפתח דלקת בקרום או שריר הלב, אך ללא כל קשר לשאלה האם חלו בקורונה או לא", אמר השבוע פרופ' קובי ג'ורג', מנהל המערך הקרדיולוגי במרכז הרפואי קפלן.
"במובן זה, מדובר במחקר פורץ דרך, משום שעד כה היינו סבורים שהקורונה עלולה להוביל לפגיעה משמעותית בלב אחרי המחלה. חשוב להדגיש שלמרות הממצאים העולים ממחקר זה, עדיין מדובר במחלה בעלת סיבוכים מורכבים ובעלי השפעה ארוכת טווח על מערכות שונות בגוף, וגם על הלב".