השטח המיועד לאצטדיון החדשהשטח המיועד לאצטדיון החדש
השטח המיועד לאצטדיון החדש
(צילומים: אבי מועלם)

בספטמבר 2012 התקיים הדרבי בין מכבי שעריים להפועל מרמורק באצטדיון הברפלד בראשון לציון. 4,000 הצופים ביציעים מחו על כך שאוהדי הכדורגל נאלצים לנדוד לעיר שכנה במטרה לצפות במשחק של קבוצותיהם. ראש העירייה, רחמים מלול, עלה לכר הדשא והבטיח לכל הנוכחים שבתוך שנתיים או שלוש הם ייהנו מאצטדיון חדש.

חופי: לא אופטימי

מאז חלפו כבר למעלה משבע שנים, ואצטדיון כדורגל ראוי ברחובות - עדיין אין. וזאת על אף שקיימות בו שתי קבוצות הממקדות עניין, מקיימות מחלקות צעירות ואשר המפגשים ביניהן טעונים ומושכי קהל. שתיהן גם הספיקו לשחק בליגה הלאומית בשנים האחרונות, אבל עדיין לא זוכות למה שקבוצות בערים בסדר גודל דומה כבר זכו מזמן - מתקן ראוי.
אם וכאשר מרמורק ו/או שעריים ישחקו בליגת העל יום אחד, הן לא יורשו לארח משחקים ב'אצטוני' או במדהלה, ולמעשה אותם מתקנים אינם ראויים עבורן לעתים גם בליגה א' שבה הן משחקות כיום. בשל בעיות שנוצרו במהלך עבודות במגרש של מרמורק נאלצת הקבוצה להעביר את משחקיה הביתיים לנס ציונה. שעריים נאלצה גם היא לארח את הדרבי האחרון (0:0) במגרש בלוד.
הקמת האצטדיון נדחתה שוב ושוב מסיבות בירוקרטיות. במקור הוא אמור היה להיות מוקם בחלק הדרום-מערבי של העיר, במתחם ויסגל סמוך לשכונת רחובות ההולנדית, אבל הדבר לא יצא אל הפועל בשל התנגדותם של תושבי השכונה. אלו טענו שפקקים שעלולים להיווצר במקום יגרמו פגיעה באיכות חייהם, פנו לבית המשפט ודרשו להעביר את מיקום האצטדיון. בית המשפט קיבל את טענת התושבים ובינואר 2013 פסק כי למרות שהעבודות החלו לא תותר בניית האצטדיון במקום. חלפו חמש שנים, ובפברואר 2018 אישרה הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה את הקמת האצטדיון החדש, הפעם בפארק המדע.
באותה עת נמסר מהעירייה שהאצטדיון החדש, שישתרע על פני 40 דונם, יהיה בן 5,000 מקומות ישיבה ויכלול חדרי הלבשה, חדרי שופטים, חדרי עיתונאים וכן שטחי מסחר ומגרש חניה. אז מה יקרה בקרוב? האם אוהדי הכדורגל ברחובות, עיר בת כ-150 אלף תושבים, יוכלו בעוד שנים מעטות להרגיש לפחות כמו אוהדים בערים קטנות יותר כמו נשר או קריית שמונה שבהן קיימים אצטדיונים ראויים?
בעיריית רחובות מבטיחים שהאצטדיון יוקם בעלות של כ-110 מיליון שקל, בעוד הקבוצות והאוהדים נעים בין פסימיות לאופטימיות זהירה. הבנייה במקום החלה בקיץ האחרון ומחזיק תיק הספורט בעירייה, רועי שרעבי, טוען: "התשתיות עומדות להסתיים וכבר יצא מכרז על הבנייה עצמה. זה מתקדם ואני מאמין שבעוד שנה וחצי עד שנתיים האצטדיון יהיה מוכן. אני שמח שיצאנו לדרך אחרי תקופה מאומצת של הכנות. אנו עושים הכל על מנת להקים תשתית ראויה שתקדם את ענף הכדורגל, ואת הספורט ברחובות בכלל. אוהדי הכדורגל בעיר יזכו לחוויה הטובה ביותר במשחקי כדורגל, והדור הבא יוכל ליהנות ממתקן חדיש ביותר".
מנכ"ל הפועל מרמורק, תמיר חופי, לא כל כך בטוח שההבטחות ימולאו בזמן המתוכנן. "אנחנו לא אופטימיים. על אף שמחזיק תיק הספורט מתבטא בצורה מפורשת, ואני נוטה להאמין לו ברוב הדברים, לא נראה לי שהאצטדיון יהיה מוכן ב-2022. הלוואי, אבל אני כבר מכיר את הסחבת. נכון להיום אני צריך לקחת את האוהדים שלנו לנס ציונה, ולדרבי האחרון בלוד (שאותו אירחה כאמור שעריים, ת.ג) הגיעו 1,500 איש. אז חבל שזה המצב אבל אין פתרונות. אני מסופק אם משהו ישתנה בשלוש השנים הקרובות. אם נהיה בליגה בכירה, נמשיך לנדוד לערים שכנות ולא נזכה לארח משחקים מרכזיים בעיר שלנו".
חופי טוען שלסחבת בנושא יש משמעויות נוספות: "אם רוצים לפנות את ה'אצטוני' - אין לאן לעשות את זה, כי אין פתרונות תשתיתיים לשום דבר. אנחנו אפילו לא צועדים במקום, אלא הולכים אחורה כל הזמן". 
לדברי יו"ר שעריים, כפיר קירט, הקמת האצטדיון לא תקל על הקבוצות: "האצטדיון החדש לא יהיה של מכבי שעריים ולא של הפועל מרמורק. הוא יהיה בבעלות העירייה, ואז מי מבטיח לי שלא אצטרך לשלם סכום נכבד תמורת השימוש בו? לשתי הקבוצות דרושים בסיס וביטחון כלכליים, אז בתנאים כאלה לא בטוח שהן יוכלו לזכות בכך".

מלול. הפעם הכל יעבור ללא תקלות או עתירות?מלול. הפעם הכל יעבור ללא תקלות או עתירות?
מלול. הפעם הכל יעבור ללא תקלות או עתירות?
(צילום: אבי מועלם)

קירט: סוף סוף

 בניגוד לחופי, קירט רואה גם את הצדדים החיובים במה שמתרחש כיום: "סוף סוף מישהו התחיל לחפור ולהקים אצטדיון אחרי 80 שנה - אז כל הכבוד לו. רואים שרועי שרעבי דואג להעלות תקציבים. הוא בולדוזר לא קטן, אז אני מאמין שהאצטדיון העירוני יוקם בסופו של דבר. מדי יום אני עובר שם ואפשר לראות שעובדים שם בכל הכוח. אבל בוא נראה מה יקרה אחרי השלב הראשון".
פנחס ('פיני הגדול') ולקביץ', אחד האוהדים השרופים של שעריים, עוקב זה זמן ממושך אחר ההתפתחויות בנושא, והרבה לשאול אודותיו את ראש העירייה: "היינו באור יהודה וראינו איזה מגרש יש להם. תענוג. אז למה שזה לא יהיה גם ברחובות? העבודות נעשות בקצב טוב - עובדים שם חזק כבר חצי שנה. אבל עד שלא אראה את היציעים ואת הכל מוכן -  לא אאמין שזה אכן קרה".
ולקוביץ' הוסיף: "אם מלול יעמוד בהבטחות שלו - הייתי קורא את האצטדיון על שמו, ממש כמו שעשו בירושלים. 100 שנה לא בנו פה כלום, ואם הוא באמת יעשה את זה - אז מגיע לו".
ראש העירייה מלול סיכם: "לשמחתי הרבה השנה יצאנו לדרך, לשלב ההקמה והביצוע. אני רואה חשיבות עליונה בקיומו של איצטדיון בעיר לענף הכדורגל והספורט בכלל, ולכן נאבקתי להקמתו במשך השנים האחרונות. אחרי שנים רבות שלא היה אצטדיון ברחובות, הצלחנו לאשר את הקמתו בוועדה המחוזית. השקענו ונשקיע משאבים רבים בהוצאת הפרויקט אל הדרך, על מנת שיהיה אצטדיון ראוי לספורט רחובות".