אוהדי מרמורק. צילום: אבי מועלםאוהדי מרמורק. צילום: אבי מועלם
אוהדי מרמורק. צילום: אבי מועלם
(אוהדי מרמורק. צילום: אבי מועלם)
הפועל מרמורק מאבדת גובה, וכבר לא נראית כעולה בטוחה לליגה הלאומית. אם בקיץ האחרון, בעקבות הרכש הנוצץ שביצעה והסגל המרשים שבנתה, היא נחשבה למועמדת הבכירה, הרי שכיום היא מדורגת במקום השלישי בלבד ולא ברור אם במערכת עדיין נעולים על המטרה כמו בקיץ. מסביב לקבוצה אין לחץ מיוחד, אבל נראה שגם אין התלהבות יתרה.
היה צפוי
שורה של אירועים שהתרחשו בשבועות האחרונים הבהירו שהמועדון מה'איצטוני' רחוק מלהיות השליט בליגה א' דרום, ולא רק בשל העובדה שהקבוצה נאלצה לנדוד במשחקים הביתיים לנס ציונה בעקבות פסילת כר הדשא במגרשה.
כזכור, המאמן ניב סידי פוטר לטובת אסי דומב, ברקע נשמעה ביקורת לגבי תפקודו של המנהל המקצועי ניסן יחזקאל ומרמורק לא רק השלימה שלושה מחזורי ליגה רצופים ללא ניצחון, אלא גם הודחה מגביע המדינה על ידי נוף הגליל.
האוהדים רגועים, לפחות בינתיים. השבוע שמענו שניים מהשרופים ביותר: ציון כהן, אחד מיושבי היציע הקבועים הנוהג להגיע גם לאימונים, וחי צברי, עוד אחד שלא מחמיץ שום משחק ביתי.
"איבוד המקום הראשון היה צפוי", טוען כהן, "כי הניצחונות שלנו במשחקים הראשונים היו בלוף. גנבנו ניצחון באור יהודה ובאזור, אחרי שמרמורק הציגה משחק מאוד יבש ומשעמם. כבשנו מעט מאוד שערים ויצרנו מעט מצבים, אז כנראה שזאת היתה המסקנה שאליה הגיעו בהנהלה. שצריך לבצע שינוי. מצב הרוח באימונים נראה לי בסדר גמור, והשחקנים לא נראים שפופים. ממש לא נראה לי ששברו את הכלים. להיפך, הכל נראה לי טוב מאוד והשחקנים עדיין אופטימיים".
כהן משוכנע שחילופי המאמנים היו צעד נכון: "ניב סידי הוא בן אדם מדהים, ואני מניח שהשחקנים אהבו אותו, אבל כשאתה משחק ארבעה חמישה משחקים ושום דבר לא זז - אז צריך לשנות משהו. לא ראיתי שסידי עשה שינוי. כלומר, הוא המשיך להאמין בדרך שלו, אבל הדרך הזאת לא הובילה לשום מקום. ככה קרה גם בעונה שעברה, כאשר המשיכו לתת צ'אנס עד שהבור כבר היה עמוק מאוד. לסידי אני רוכש כבוד, אבל השתדלתי לברוח מכל מה שהיה שם. לא רציתי לבחוש בזה. אני לא נכנס לאינטריגות בהנהלה".
צברי: "אנחנו רואים את המצב הקיים כרגע כפלטפורמה מצוינת לעתיד. הקבוצה לא נראתה טוב העונה, ויחד עם זאת אנחנו רואים את ההתפתחות של מחלקות הילדים והאקדמיה. אין לנו שום דבר נגד סידי. אנחנו מודים לו והוא גם לא פוטר, אלא התפטר וההחלטה שלו מקובלת עלינו. אנחנו גם הולכים עם ההנהלה".
הפועל מרמורק. צילום: אבי מועלםהפועל מרמורק. צילום: אבי מועלם
הפועל מרמורק. צילום: אבי מועלם
(הפועל מרמורק. צילום: אבי מועלם)
בקיץ האחרון הוחתם שם אחר שם ומרמורק עשתה רושם של קבוצת גלאקטיקוס. אלא שכמו שקורה לא פעם, קבוצות מהסוג הזה לא דורסות את הליגה כמצופה. לאחרונה הוחלט לשחרר ארבעה שחקנים: הקשרים אלון סולטן ואוהד אדלשטיין, הבלם גיא עיני והמגן יובל שפונגין. לעומת זאת צורפו הקשר תמיר ברזילי, החלוצים אוהד ברזילי ואברהים ספורי והבלם ים ששון שחזר למועדון אחרי שנה וחצי.
כהן: "עזוב, כוכבים יש רק בשמיים והשמות הגדולים לא הניבו שום דבר. לא ראיתי שהם חוללו שינוי. עכשיו הביאו שחקנים מליגה א'. הם טובים, אבל לא בעלי שם כי לא באו מהלאומית, אבל דווקא בהם אני מאמין יותר. לא ראיתי שום סיבה לשחרר את אוהד אדלשטיין. שפונגין הוא מגן נטו ולא תומך בהתקפה, אז כנראה שאסי רוצה שחקן שיוזם ותוקף יותר ממנו. זה לגיטימי, כי זאת שיטת המשחק שלו".
צברי: "מאוד התרגשנו כשהשחקנים האלה הגיעו, אבל הם עולים לא מעט כסף. אני לא יודע מה הסיבה האמיתית להחלטה, אבל ברגע שהיא התקבלה אני הולך אחריה בלב שלם. זה לא ששחררו שחקני בית שלנו. הם חתמו על חוזים גדולים, הוחלט לשחרר אותם, זה צובט בלב, אבל אנחנו עם ההנהלה. אין למערכת במרמורק אינטרסים אישיים וכולם באים בסוג של שקיפות. גם מוטי אברג'יל. כשיש מסביבך אנשים טובים אתה נותן בהם אמון מלא. הם מנסים לעשות את הטוב ביותר וזה מקובל עלינו".
לא מעט טענות הופנו לעבר המנהל המקצועי ניסן יחזקאל, האיש שנראה כמי שסימן את סוף דרכו של סידי במועדון. כהן: "ממה שהבנתי ניסן לא קיצץ בשכר השחקנים, אלא שם את הקיצוץ בצד ויעביר אותו אליהם כמענק עלייה. היה מובן מאליו כביכול שמרמורק עולה ליגה וכולם קיבלו חוזים, אבל ברגע שהשחקנים פישלו אז ממה שאני מבין קיצצו להם 10 אחוזים מהשכר. אם הם יעלו ליגה הכסף הזה מחכה להם בקופה".
צברי: "ניסן עזר למרמורק מאחורי הקלעים בדברים שאנשים לא יודעים, אז אני רוצה להגיד תודה לו ולמוטי אברג'יל. כאוהד אני רואה את המינוי של ניסן כמינוי חשוב. הוא לא בא כדי לנהל את הבוגרים, אלא כדי למנף את מחלקות הילדים והנוער. רואים את התמיכה ואת ההכוונה שלו. הוא האיש שמוטי אברג'יל בחר - וזה מקובל עלינו".
תפל ומשעמם
לא מעט טענות הופנו אל עבר יחזקאל לגבי 'תרגילים' שנעשו מאחורי הגב של סידי. כמו למשל האיסור להוציא 600 שקל על וידיאו לצורך ניתוח מהלכים טקטיים או פיטורי עוזרו, אביחי צברי.
כהן: "אני לא יודע עד כמה זה נכון. כאוהדים שישבו ביציע ראינו שחלק מאיתנו היו עסוקים בטלפון ובדברים שלא קשורים לכדורגל. זה רק מוכיח שהמשחק היה מאוד תפל ומשעמם. בגלל זה חלק מחבריי אומרים 'בואו נפסיד ולא נעלה ליגה, אבל נראה כדורגל. הם רוצים ליהנות והנאה לא היתה. לא היה שום תענוג בניצחונות שהשגנו".
צברי: "אני לא יודע מה עשו למאמן מאחורי הגב. בנושא הקיצוץ, ביקשו לקצץ משכר השחקנים וצוות האימון. ניב סידי לא היה מוכן לקיצוץ של העוזר שלו והבנתי שהוא התפטר בגלל זה".
כהן מרוצה מהבאתו של אסי דומב למועדון: "יש לאסי ביצים והוא אחד שלוקח סיכונים. הוא מאמן של התקפה שתמיד מנסה להשיג 3 נקודות. אם הוא הביא את ים ששון במקום יובל שפונגין, זה בגלל שהוא רוצה מגן שעולה לרחבת ה־16 ותוקף. זה אחד השינויים שהוא הביא איתו".
כהן מאמין שמרמורק תיאבק על עלייה: "אני אופטימי וחושב שהליגה עדיין פתוחה לגמרי. הכח עמידר רמת גן מפתיעה בשלב הזה, וכולם מחכים לנפילה שלה. לעומת זאת אני לא רואה שאנחנו נופלים מכפר שלם. הם לא דוהרים. דווקא אדומים אשדוד נראים לי במומנטום ובהתלהבות. אצלם כל משחק זה כמו גמר גביע, מלחמת עולמות. זה סוד ההצלחה שלהם".
חי צברי: "התחושה שלי היא שנהיה בפלייאוף, אבל יהיה לנו קשה לעלות משם. יכול להיות שלא נעלה השנה, ואני מאמין שזה יעבור חלק. מבחינתי שכבר עכשיו יפסיקו להצהיר על עליית ליגה. בעיקרון אנחנו מעדיפים את הדרך, למרות שכמובן שנרצה לעלות. נשמח אם נעלה ואם לא - נתחזק לקראת העונה הבאה ולא נכעס על אף אחד. בגלל זה אני מרוצה מהשחרור של השחקנים היקרים. גם אותם אנחנו אוהבים ושמחנו כשהם באו אלינו, אבל עכשיו, כשהם לא פה, אנחנו אומרים להם יפה 'תודה, זה לא עבד'. ההנהלה קיבלה את ההחלטות ואנחנו מאחוריה. ועזוב, העיקר שיהיה ניצחון בדרבי".