עוזרי. כולם מרגישים את השיפור | צילום: אבי מועלםעוזרי. כולם מרגישים את השיפור | צילום: אבי מועלם
עוזרי. כולם מרגישים את השיפור | צילום: אבי מועלם
(עוזרי. כולם מרגישים את השיפור | צילום: אבי מועלם)
עד לפני כמה שבועות נראה היה שס. נס ציונה נמצאת בדרך הבטוחה להתרסקות ולחזרה מהירה לליגה הלאומית. מאזנה בשבעת המחזורים הראשונים של העונה ההיסטורית בליגת העל היה עגום, ולמעשה היא רשמה את הפתיחה השלישית הגרועה ביותר מתחילת שנות ה־2000.
מאז חל שיפור, ובמועדון נשמעו קולות אופטימיים. אחד מהם הוא זה של הבלם והקפטן איתי עוזרי. "ההרגשה כעת טובה יותר, אבל זה עדיין לא מספיק", אומר עוזרי בן ה־29.
"אנחנו לא מראים את מלוא הפוטנציאל שלנו ויכולים וצריכים להיות הרבה יותר טובים. למרבית הישראלים שפותחים אצלנו בהרכב אין ניסיון בליגת העל. גם הזרים משחקים ברובם לראשונה בליגה הזאת, וצריכים עדיין להתאקלם. בגלל זה אנחנו משלמים שכר לימוד ולקח זמן עד שנכנסנו לקצב. זה לא קשור ליכולת ולכישרון, אלא לכניסה לקצב ולהגברת האינטנסיביות. הליגה הזאת מצריכה מאיתנו להיות דרוכים כל הזמן. ברגע שעשינו את ההתאמות בעניין הזה - התחלנו לתת פייט לכל יריבה".
כבר לא ילד
הוא גדל בהפועל כפר סבא, אבל את מרבית שנות הקריירה העביר בליגה הלאומית במדי מכבי פתח תקוה, בית"ר תל אביב־רמלה, מכבי הרצליה, הפועל עפולה, הפועל מרמורק וס. נס ציונה, שבשורותיה הוא משחק זו עונה שנייה ברציפות. מבחינה אישית, אומר עוזרי, שנותרו לו שאיפות צנועות: "אני כבר לא ילד ולא תשמע אותי מדבר על חלומות מפוצצים כמו מעבר לאירופה. אחרי עשר שנים בלאומית קיבלתי הזדמנות להיות שחקן בליגת העל. כעת, אם תהיה לי עונה טובה יחד עם הקבוצה ונישאר בליגה, ואצליח לבסס את המעמד שלי כשחקן הרכב לגיטימי בליגת העל למשך כמה שנים עד הפרישה - אהיה מרוצה".
עוזרי מתייחס למטרה הברורה - הישארות בליגה: "אף אחד לא יכול להבטיח שנעשה את זה, אבל אנחנו באמת מאמינים שזה אפשרי אם נמשיך במגמת השיפור. לשם אנחנו מכוונים, ועושים את כל מה שאנחנו יכולים לשם כך. הוכחנו לעצמנו שאנחנו מסוגלים להתמודד עם כל קבוצה, אבל כדי להישאר נצטרך להיות יציבים לאורך זמן. אם לא נמנף את המשחקים הטובים האחרונים ולא נשמור על יציבות - לא עשינו כלום".
הבלם מודה שהביקורות וההשוואות עם השיאים השליליים בהיסטוריה של הכדורגל הישראלי השפיעו עליו ועל חבריו: "אחד האתגרים בליגת העל הוא ההתמודדות עם רעשי הרקע. אנשים מדברים ואנחנו לא יכולים להתעלם מזה לגמרי. שמענו את כל הרחשים מסביב, אבל צריך לדעת להתמודד. גם אם מבחינה סטטיסטית הפתיחה שלנו היתה בין הגרועות בהיסטוריה, זה לא מעיד כלום על 30 המחזורים הבאים, והנה במשחקים האחרונים זה כבר נראה הרבה יותר טוב. אין סיבה שלא נהיה במאבק עד הסוף".
הקפטן הכתום במשימת בלימה | צילום: אלכס קולומויסקיהקפטן הכתום במשימת בלימה | צילום: אלכס קולומויסקי
הקפטן הכתום במשימת בלימה | צילום: אלכס קולומויסקי
(הקפטן הכתום במשימת בלימה | צילום: אלכס קולומויסקי)
נכון לסוף השבוע האחרון נס ציונה ספגה יותר מכל קבוצה אחרת בליגת העל, אבל קפטן עוזרי בטוח שהמספרים ישתנו לטובה בהמשך. "הנתון הזה מתקשר לשכר הלימוד שעליו דיברתי", הוא מסביר. "לקח לנו זמן להבין מה נדרש מאיתנו. ברגע שעשינו את זה, והבנו מה צריך לשפר ומה לא לעשות, הרבה יותר קשה לקבוצות לחדור את ההגנה שלנו. עכשיו יש לנו חוב להחזיר ואני מקווה שהסטטיסטיקה תתיישר. נצטרך לשמור בהרבה משחקים על רשת נקייה, גם כדי לאגור נקודות וגם כדי לשפר את הפרש השערים. זה יהיה קריטי להמשך".
נראה שדווקא נגד הקבוצות שבחלק התחתון בטבלה אתם מתקשים.
"לא משנה נגד מי אנחנו משחקים. אם לא נהיה מוכנים במאה אחוז ברמה המנטלית, אין לנו סיכוי לקחת נקודות. צריך ללמוד מכך למשחקים הבאים. אנחנו לא יכולים להגיע ב־70-80 אחוז יכולת ולצפות לקחת נקודות, כי אנחנו לא מכבי ת"א ולא הפועל באר שבע שיכולות לנצח בהילוך ראשון או שני".
עוזרי מודה שבמצב הנוכחי הוא מוכן לחתום על המקום ה־12 בסיום העונה: "כיום אני חותם על זה, חד־משמעית. כמובן שאם מגמת השיפור תימשך - ונגביר את קצב צבירת הנקודות - יכול להיות שבעוד חודש אדבר אחרת".
לא בשליטתנו
אחת הביקורות עליכם היתה שלא ראו אצלכם התלהבות של עולה חדשה. שחקנים לא טרפו את המגרש.
"ממש לא הרגשתי את זה. זה נראה ככה מהצד כי פשוט לא היינו בקצב, אבל אין לזה שום קשר למוטיבציה כי ברור ששחקנים שמקבלים הזדמנות בליגת העל בפעם הראשונה רוצים להוכיח שזה המקום שלהם ושהם ראויים להיות שם. כשאתה עולה לשחק מול 10,000 צופים נגד מכבי ת"א או מכבי חיפה, אין סיכוי שאתה לא עולה בשיא המוטיבציה ובשיא הטירוף כדי להוכיח את עצמך. אבל לפעמים צריך לעשות התאמות כדי להתמודד נגד הקבוצות האלו, מה שלא עשינו בתחילת הדרך. היו הרבה משחקים שבהם נרדמנו בדקות מסוימות וספגנו שערים ממש שטותיים. אני מאוד מקווה שלמדנו את הלקח".
הכתומים נאלצים להסתדר ללא מגרש ביתי ומארחים באצטדיון 'שלמה ביטוח' בפתח תקוה. עוזרי לא אוהב להשתמש בזה כתירוץ: "להפועל רעננה היו הרבה שנים יפות בליגת העל ללא מגרש ביתי וגם הפועל חדרה עשתה עונה מדהימה בלי מגרש. זה לא צריך להיות תירוץ ואנחנו אמורים להתמודד עם העניין. אם היינו משחקים בנס ציונה המצב היה אחר לגמרי, אבל אין מה לעשות. אלה לא דברים שבשליטתנו וזה לא רלוונטי. ברור שאם היינו משחקים בנס ציונה היו מגיעים הרבה יותר אוהדים ולצערי הרב זה קצת גורם לריחוק.
הלוואי שהיינו יכולים לשחק באצטדיון שלנו ולהביא לכל משחק 1,500 צופים. אני מקווה מאוד שאם נשיג בהמשך תוצאות טובות זה ימשוך קצת את הקהל ויגרום לו להגיע לפתח תקוה. זה לא פשוט ואף פעם לא יהיה כמו לארח בעיר שלך, אבל זה המצב. בעונה שעברה האוהדים מילאו את היציעים ולכל משחק היו מגיעים 2,500 צופים. אני לא יכול להסביר איזה 'פוש' זה נתן לשחקנים. היינו מדברים בינינו על הצמרמורות שזה היה עושה לנו. זה מה שגרם לנו לעשות פלייאוף יוצא דופן. זה מראה עד כמה לאוהדים יש השפעה אדירה עלינו ולצערי אנחנו לא מקבלים העונה את אותה התמיכה".