מעיין כהן: ניהול זמן נכון
- גיל: 13 - סטטוס: תלמידת כיתה ח' בבית ספר 'פארק המדע' - מגורים: נס ציונה - ענף: כדורסל
מעיין כהן. עירוני מס ציונה מעיין כהן. עירוני מס ציונה
מעיין כהן. עירוני מס ציונה
(מעיין כהן. עירוני מס ציונה )
- רקע: כמה כדורסלניות צעירות מקומיות אתם מכירים שמייעדים אותן להיות 'שי דורון הבאה'? כך לפחות מכנים את מעיין כהן באגודתה עירוני נס ציונה. על אף גילה, היא משחקת גם בנערות ב' של המועדון - ובעונה הבאה צפויה להיכלל בסגל נבחרת ישראל עד גיל 14.
גם בתחום הלימודים יש מה ללמוד מכהן. ביסודי היא למדה בבית הספר למחוננים 'רון ורדי' בראשל"צ ("זאת מסגרת 'אחרת', שנה שבה אין מבחנים או מחברות") ובשנה האחרונה, בחטיבת הביניים, קיבלה תעודת הצטיינות יתרה בזכות ממוצע של 95 ומעלה ("בשתי המחציות").
"הגעתי לכדורסל כי כל הבנים והחברים שלי ביסודי הלכו לשם", היא מגלה. "לא חשבתי בהתחלה שזה משהו מיוחד, אבל מהר מאוד הבנתי שמדובר בענף ספורט שאני אוהבת מאוד". ויש לה גם חלומות גדולים: "להיות שחקנית מובילה ולשחק ב־WNBA". סדר היום של הנערה מנס ציונה הוא לא פשוט. "כמעט בכל יום יש לי אימון", היא מפרטת. "ארבעה אימונים שבועיים עם הקבוצה, ועוד שני משחקים. בנוסף, יש לי אימון מצוינות ואימונים אישיים. קשה לשלב בין כל הדברים, אבל לשמחתי אני מצליחה".
- טיפ מנצח: "לדעת לנהל נכון את הזמן, ולהציב מטרות שאליהן אתה שואף".
בן אוחיון: חוכמת ההתגברות
- סטטוס: תלמיד כיתה י' בתיכון 'עמית עמל' - מגורים: ראשל"צ - ענף: כדורגל
בן אוחיון | הפועל ראשון לציון בן אוחיון | הפועל ראשון לציון
בן אוחיון | הפועל ראשון לציון
(בן אוחיון | הפועל ראשון לציון )
"איך מצליחים לשלב בין לימודים לספורט?", תוהה אוחיון בקול רם, "אני רגיל לכך מגיל קטן. זה נהיה יותר פשוט עם השנים, ואני מנסה להשקיע ולעבוד קשה גם בכדורגל וגם בבית הספר. הרצון להצליח בכל מחיר - זה מה שדוחף אותי קדימה".
לטענת אוחיון, הרבה יותר קל לו להתכונן למבחן מאשר למשחק חשוב. "כי זה שונה", הוא מבקש להדגיש. "במבחן יש לך חומר שאתה יכול לעבור עליו ולשנן, במשחק יש תחושות והתרגשות אחרת. זה לא אותו דבר". ומה לגבי חלום גדול? "לעלות לבוגרים ולהיות שחקן לגיטימי. ואולי, מי יודע, גם להגיע לאירופה. החלום שלי הוא באמת להגיע לרמות הגבוהות, לכן גם המודל לחיקוי שלי הוא ג'רארד פיקה מברצלונה".
- טיפ מנצח: "לעבוד קשה כמה שיותר עד שתצליח".
קארין מריל: הכל בראש
- גיל: 16 - סטטוס: תלמידת י"א, תיכון קריית שרת - מגורים: חולון - ענף: אתלטיקה
קארין מריל. אתלטיקה חולון קארין מריל. אתלטיקה חולון
קארין מריל. אתלטיקה חולון
(קארין מריל. אתלטיקה חולון )
לצד ההצלחות על המסלול, רושמת מריל הישגים נהדרים בבית הספר. עד כמה? בשנה הקרובה היא תצטרך להסתדר עם מגמה של חמש יחידות במתמטיקה, פיזיקה ואנגלית. "אני יותר מקשיבה בכיתה כי אין לי זמן אחר הצהריים", צוחקת מריל. "אני כן לומדת בבית, אבל חושבת שקל לי יותר מלבנות אחרות. אני לא ניגשת למבחן רק מהידע בראש בלי ללמוד, אבל זה בא לי יותר בקלות".
היא לומדת במגמת אתלטיקה בבית ספר קריית שרת מכיתה ז'. "הייתי משחקת עם הבנים והרבה פעמים הם היו מבקשים שגם ארוץ איתם. כבר בכיתה ו' לקחתי מקום ראשון בריצה ל־60 מ', והבנתי שאולי יש בי משהו". סדר היום שלה תובעני, אבל היא לא מתלוננת: "אם צריך עזרה מהמורים - הם עוזרים. במקרה שלי אני לא פעם לומדת כשיש זמן - ואז זה אומר ללמוד עד השעות הקטנות של הלילה". ‰ טיפ מנצח: "תזכרו - הכל בראש. תדעו להשלים את מה שהפסדתם, ללמוד ולהתאמן קשה בספורט. בסופו של דבר רק השמיים הם הגבול".
אפק אשרוב: אם רק תאמינו
- גיל: 15 - סטטוס: תלמיד כיתה י', תיכון קריית שרת - מגורים: חולון - ענף: כדורסל
אפשק אשרוב. הפועל חולון אפשק אשרוב. הפועל חולון
אפשק אשרוב. הפועל חולון
(אפשק אשרוב. הפועל חולון )
"לא קל לשלב שישה אימונים בשבוע עם לימודים", אומר הגארד שמתנשא לגובה של 1.82 מ' ויכול לשחק בעמדות מספר 1 ו־2. "בדרך כלל אני מתחיל ללמוד בערב, כשהכל די פנוי. ההורים תומכים, גם המורים, אבל לא יצא לי לבקש הרבה עזרה בבית הספר. יש כמובן גם את המאמנים שלי שנמצאים שם בשבילי: טל כהן ואריה אלג'ם". לדברי אשרוב, יש יותר לחץ לפני משחק חשוב: "כשמצפים ממך, הלחץ יותר גדול".
אז איך הוא מצליח גם להיות כדורסלן מחונן וגם תלמיד מצטיין, ועוד בבית ספר הישגי כמו קריית שרת? "אני מאלה שמקשיבים בכיתה ואז מיישמים את מה שהם למדו. ככה יש פחות עומס על הלימוד בבית". כששואלים את אשרוב מי הוא המודל לחיקוי שלו הוא נתלה באילנות גבוהים: "לברון ג'יימס. הוא ווינר, מנהיג ומוביל קבוצה מדהים".
- טיפ מנצח: "להאמין בעצמך ולעבוד הכי קשה שאפשר".
עמית בן עטיה: אל תוותרו לעצמכם
- גיל: 14 - סטטוס: תלמיד כיתה ט', בית ספר 'קציר' - מגורים: רחובות - ענף: כדוריד
עמית בן עטיה. עירוני רחובות עמית בן עטיה. עירוני רחובות
עמית בן עטיה. עירוני רחובות
(עמית בן עטיה. עירוני רחובות )
הוא משחק בעמדת המקשר בקבוצת נערים ט' של עירוני רחובות ובשנתיים האחרונות, כשחקן מוביל, הגיע עם הקבוצות שלו עד גמר גביע המדינה. בשני המקרים, לצערו, הפסיד. ב־2017 למכבי ראשל"צ וכעבור שנה להפועל ראשל"צ. הקיץ השתתף עם עירוני רחובות בטורניר בינלאומי בבלגרד, שם היא סיימה במקום החמישי מתוך 96 קבוצות.
"החלום הגדול שלי הוא להמשיך עם הכדוריד ולהגיע לאירופה", מספר בן עטיה. "לליגות הכי טובות בעולם, בגרמניה, צרפת או ספרד. שחקן אהוב? כל פעם זה משתנה, אבל לאחרונה זה רם טורקניץ', שמשחק היום בליגה השבדית". לשאלה איך הוא מצליח לשלב בין לימודים לספורט מבלי שהדבר יפריע לו, הוא עונה: "הכל תלוי בתכנון זמן ובהתמדה. אני תמיד מספיק הכל".
- טיפ מנצח: "להאמין ולא לוותר לעצמך. לדחוף את עצמך להצליח ולא לעשות חצי עבודה. אם אתה לומד למבחן, תעשה את זה כמו שצריך. אם אתה שומר, תשמור עד הסוף".
מאיה צימרינג: אפשר לעשות ויתורים
- גיל: 17 - סטטוס: תלמידת כיתה י"ב, בגמנסיה ריאלית - מגורים: ראשל"צ - ענף: כדורסל
מאיה צימרינג. הפועל ראשון לציון מאיה צימרינג. הפועל ראשון לציון
מאיה צימרינג. הפועל ראשון לציון
(מאיה צימרינג. הפועל ראשון לציון )
ומסתבר שלא רק על הפרקט מפגינה צימרינג כישורים מרשימים. מדובר בתלמידה מצטיינת ששוקדת על מבחני בגרות של חמש יחידות בארבעה מקצועות: מתמטיקה, אנגלית, ביולוגיה וספורט ימי. "בית הספר עוזר לנו מאוד. אנחנו מקבלים תגבורים, והמורים מזיזים מבחנים כשצריך", מספרת צימרינג.
"אם צריך אני שמה את היציאות עם החברות בצד, מתרכזת בכדורסל ומוותרת על דברים אחרים", היא מסבירה. בשנה הקרובה היא תשחק, על אף גילה הצעיר, גם בקבוצת הבוגרות של הפועל ראשל"צ מליגת העל, תחת המאמן שגידל אותה ואימן אותה בנערות, זיו ארז. אולם קודם כל צימרינג תצטרך להתאושש משתי פציעות לא פשוטות שעברה: קרע ברצועה הצולבת ופריקת כתף (ממש בשבוע האחרון).
- טיפ מנצח: "להאמין תמיד שאתה יכול להצליח, ובכל דבר".