בגיל 35, כשהוא עדיין בראשית הקריירה שלו כמאמן ובכל זאת עם ניסיון לא מבוטל, אורי גוטמן מגיע לס. נס ציונה בעונה שעל פניו נראה שלמאמן אין הרבה מה להפסיד בה. אחרי הירידה לליגה השנייה, וההכרח להסתדר בתקציבים מצומצמים, רמת הציפיות לא תגיע ממרחב תובעני מדי. גוטמן מקבל קבוצה צעירה ולא יומרנית, ואת כל הקרדיט כדי להדביק את העסק לכדי יחידה מצליחה.
2 צפייה בגלריה
אורי גוטמן, השבוע בנס ציונה. יודע שכדי להצליח הוא יזדקק לחיזוק של הסגל | צילום: אבי מועלם
אורי גוטמן, השבוע בנס ציונה. יודע שכדי להצליח הוא יזדקק לחיזוק של הסגל | צילום: אבי מועלם
אורי גוטמן, השבוע בנס ציונה. יודע שכדי להצליח הוא יזדקק לחיזוק של הסגל
(אבי מועלם)

'בן של' גאה

לרוב נהוג לשמור את העובדה שהמסוקר הוא 'בן של' לאיזו נקודה אמצעית או לסיום הראיון, אבל הפעם - הולכים הפוך. אורי גוטמן הוא הבן של אלי, מאמן מיתולוגי במונחים ישראליים, שקטף תארים בזירה המקומית, אימן את נבחרת ישראל והכיר את הכדורגל מכל צדדיו, לטוב ולמוטב. אורי: "אני לא יכול להגיד שלהיות 'בן של' היווה נטל מבחינתי. לאורך שנים הייתה לי האפשרות לקחת את הדברים החיוביים שנחשפתי אליהם בזכות הקרבה לאבי. גם כנער מתבגר וגם בתחילת דרכי כמאמן אהבתי ללוות אותו למשחקים ולאימונים, ולראות את הדברים מבפנים. כיום יש לי את האפשרות להתייעץ איתו חופשי על הכל, והדיבור בינינו פתוח ומפרה. כך שלהיות 'הבן של' זאת גאווה בשבילי".
וכשהוא ראה שאתה בעניין של אימון הוא דחף אותך לשם?
"לא. הפתעתי אותו כשאמרתי לו שאני רוצה לאמן, כי הוא ידע שראיתי בבית את כל ההשלכות ותוצרי הלוואי של המקצוע הזה. עד כמה הוא משפיע על המצב הנפשי ועל המשפחתיות, ועד כמה לוקחים את העבודה הביתה. אבל מבחינתי התשוקה לאמן והאהבה למשחק היו גדולים מהכל".
אביך פרש מאימון על רקע בעיה בריאותית לפני כשנה וחצי, כשגם לפני 20 שנה כשהוא היה בבית"ר ירושלים הלחץ שם גרם לו בעיות כאלו. אתה כבר יודע איך לא להגיע לשם?
"קודם כל, לא היה פשוט לראות את זה מהצד כילד. לפני הקדנציה האחרונה שלו במכבי חיפה אמרתי לו בשיא הפתיחות שאני מתנגד למינוי שלו, כי אני יודע מי האדם וכמה קשה הוא לוקח את העבודה. חששתי מאוד לבריאות שלו, וזה נגמר כמו שזה נגמר. צריך לווסת את הדברים, ולקחת אותם בפרופורציות - וזה זה לא פשוט כי מי שרוצה לאמן ברמות הכי גבוהות צריך להיות טוטלית בכדורגל".
2 צפייה בגלריה
אלי גוטמן
אלי גוטמן
אלי גוטמן
(עוז מועלם)
אביך נחשב למאמן שמרן, קפדן, טקטי. קראו לו 'הגרמני'. אלו מיתוסים או שזה באמת מה שאפיין אותו? אתה קיבלת משהו מזה?
"הוא האמין במשחק התקפי. הקבוצה שלו בהפועל ת"א הבקיעה מעל מאה שערים בעונה, כשהמגנים, עומרי קנדה ודדי בן דיין, עלו, כבשו ובישלו. הוא היה 'הגרמני' בגלל חוסר ההתפשרות שלו בכל עניין. הקפיד שהכדורים יהיו מנופחים כל הזמן כמו שצריך, שלגופיות ההפרדה יהיה ריח טוב של כביסה, או שהקונוסים יהיו לבנים נקיים ומצוחצחים. הקפיד שהשחקנים יעמדו בסטנדרטים של מועדון כדורגל מקצועני, כמו שהוא ראה אותו. אני לחלוטין דומה לו בהשקפת העולם הזאת. היום גם בנס ציונה אני דורש מהשחקנים גישה מקצוענית במאה אחוז.
"מבחינת טקטיקה ואסטרטגיית משחק, זה משתנה בהתאם לכלים וליכולות של השחקנים שלי. כמובן שאני רוצה ליצור קבוצה שתהיה דומיננטית, תוקפת ויוזמת. אקח כל משחק לגופו ואנתח אסטרטגיה בהתאם. נרצה לראות בנס ציונה קבוצה שתשחק כדורגל שמח".

מבחן התוצאה

גוטמן, שחי עם חברתו לחיים שאיתה הוא מאורס, התחיל את דרכו כמאמן במ.כ נשר בקבוצת טרום ילדים, המשיך עם ילדים ונוער עם אסי גלבוע, ועלה עם הנוער של המועדון לליגה השנייה. בהמשך אימן קבוצת נערים א' במכבי חיפה וזכה איתה באליפות, ירד לנערים ב' והשיג איתם גביע מדינה.
"בכל משחק שעברנו במסגרת גביע הטוטו נראינו טוב יותר. יש לנו קבוצה צעירה וחדשה שזקוקה לזמן שלה כדי להתחבר, ואני מאמין שנוכל לעשות איתה דברים יפים בהמשך"

בתום שלוש שנים בחיפה הוא המשיך לבוגרים של בני סכנין, כעוזרו של יוסי אבוקסיס, והגיע איתם לפלייאוף עליון. משם המשיכו השניים לבני יהודה - והגיעו לפלייאוף עליון ולזכייה בגביע. בעונה שעברה הוא אימן את הפועל חדרה, אבל התפטר במחזור העשירי, כשהקבוצה מדורגת במקום החמישי.
"בגיל צעיר שיחקתי עד נערים א' בהפועל חיפה עם גילי ורמוט. הייתי קשר אמצע", הוא נזכר. "וכשראיתי את גילי משחק הבנתי שאני צריך לעבור ולמצוא לי מקצוע אחר...".
אמרת שאתה שואף לבנות בנס ציונה קבוצה שתשחק כדורגל שמח. יש לך את הכלים הדרושים לכך?
"בכל משחק שעברנו בגביע הטוטו נראינו טוב יותר. יש לנו קבוצה צעירה וחדשה, ואני מאמין שנוכל לעשות איתה דברים יפים".
תכל'ס, זה סגל שמצריך חיזוק?
"חד משמעית, כן. נצטרך להתחזק, אבל לא אגיד כאן ועכשיו באילו עמדות. אני כן יכול לומר מילה טובה למנכ"ל רונן זייגרמן ולחברי ההנהלה שעושים את כל מה שנדרש כדי שיהיו לי האמצעים שאני צריך על מנת להצליח כמאמן. יש לי ציפיות גדולות מעצמי, ובנס ציונה סומכים עלי. אעשה כל מה שאוכל כדי שתהיה כאן קבוצה שכולם יתגאו בה. כשנגבש סגל סופי, נוכל גם להגדיר מטרות. הגעתי לכאן כדף חלק ונקי, ואני יכול ללמוד את השחקנים ואת המערכת תוך כדי תנועה בלי דעות קדומות. אני שמח על השחקנים שממשיכים כאן מהעונה הקודמת, כי היה חשוב שתהיה המשכיות מסוימת בסגל".
מקובל עליך שיש לקדם שחקני בית צעירים, גם במחיר של הצלחה ושכר לימוד כזה או אחר?
"נצטרך לעמוד במבחן התוצאה, זה הכי חשוב. אבל אנחנו רוצים להיות טובים גם במבחן הדרך. כעיקרון מועדון כמו ס. נס ציונה חייב לתת במה לשחקנים מתוך המועדון. זה לא מועדון שיכול להתבסס על רכש גדול, ולכן חובה עלינו לייצר ולשלב צעירים מוכשרים. בגביע הטוטו שמחתי לתת הזדמנויות לשחקנים שעלו מהנוער. חלקם הפתיעו אותי לטובה וימשכו בסגל של הבוגרים".
יש מאמנים שהם טמפרמנטיים ויש את קרי הרוח. לאיזה זן אתה שייך?
"אני חי את המשחק במאה אחוז, אבל לא אוהב לדבר על עצמי ועדיף שאחרים יתארו אותי".
חלומות ושאיפות על להוביל קבוצה בכירה עם תקציב גדול יש לך?
"אני כרגע מאמן צעיר שנהנה להגיע כל בוקר למתחם האימונים בנס ציונה. קשה לי לראות הרבה מעבר למחזור הראשון של העונה ביום שני הקרוב".