כאן תקום שכונה? | צילום: שי אלבלינגכאן תקום שכונה? | צילום: שי אלבלינג
כאן תקום שכונה? | צילום: שי אלבלינג
(כאן תקום שכונה? | צילום: שי אלבלינג)
תושבים המתגוררים בשכונות ההגנה והיובל ברחובות הודיעו כי יתנגדו להקמתה של שכונה חדשה בקרבת שכונות המגורים שלהם ‑ מתחם דיור ובו למעלה מ־750 יחידות דיור.
המתחם, שנושא הקמתו נידון בשבועות האחרונים בוועדה המקומית לתכנון ובנייה ברחובות, אמור לכלול לפי התוכנית המוצעות בשלב זה שישה בניינים בני תשע עד 20 קומות, ועוד עשרות בתים צמודי קרקע.
מדובר בתוכנית ישנה שהעירייה ניסתה לקדם לפני כעשור ונתקלה בהתנגדות תושבי האיזור, ונראה כי גם כעת צפויים תושבי השכונות להתנגד למהלך. הסיבה: הקמתה של השכונה לא צפויה נכון לעכשיו לכלול הרחבה של תשתיות קיימות, בעיקר תשתיות תחבורה, מה שעלול לגרום לטענת התושבים לעומס בכבישי האיזור.
לטענת חברי ועד הפעולה בשכונת קריית ההגנה, לפי המידע שבידיהם ישתמשו אלפי התושבים החדשים שיתגוררו בשכונה בתשתיות הכבישים הקיימות.
משמעות הדבר היא כי לאלפים הנוסעים מדי בוקר וערב מחוץ לעיר דרך שדרות ירושלים לכיוון הכביש העוקף המזרחי וכביש 40, הפקוקים כבר כעת בשעות העומס, יתווספו מאות כלי רכב של תושבים חדשים.
"מה שצפוי פה הוא אסון תעבורתי ולא ניתן לזה יד", אומר אייל חדד, תושב שכונת היובל הסמוכה. "לא ייתכן שיקימו שכונה חדשה לגמרי על שטח פתוח שצמוד לכביש 40 והיציאה של כל התושבים תהיה דרך כביש אחד קטן. זאת תהיה בכייה לדורות, התעללות בתושבים".
כעת, כדי לאפשר לתושבי האיזור להתנגד לתוכנית בוועדות התכנון, החלו התושבים בקמפיין גיוס כספים לצורך השכרת שירותם של אנשי מקצוע שיכינו חוות דעת מטעמם בנושא.
על פי ההערכה זקוקים התושבים לסכום של כ־30 אלף שקל, ותושבי האיזור שמעוניינים לסייע למהלך נקראים להעביר את הכספים לתיבת איסוף כספים אינטרנטית שממנה יועבר הכסף לחשבון נאמנות.
מעיריית רחובות נמסר בתגובה: "בצומת מנחם בגין וכביש 40 מתוכנן מחלף, על פי תוכנית מתאר ארצית לדרכים. על פי תוכנית המתאר המחוזית, מדובר בתוכנית לפיתוח השכונות המזרחיות של רחובות ל־758 יחידות דיור הכוללת שטחי ציבור נרחבים. טרם הפקדתה של התוכנית על ידי הוועדה המחוזית נערכו כל הבדיקות התנועתיות הנדרשות".