שרה קרונלנד.  כל מי שנכנס לחנות נבלע בתוכה | צילום אביגיל קדםשרה קרונלנד.  כל מי שנכנס לחנות נבלע בתוכה | צילום אביגיל קדם
שרה קרונלנד. כל מי שנכנס לחנות נבלע בתוכה | צילום אביגיל קדם
(שרה קרונלנד. כל מי שנכנס לחנות נבלע בתוכה | צילום אביגיל קדם)
רבים חולפים מדי יום על פני חנות הענתיקות הקטנה שליד הסופר-פארם ברחוב הרצל ברחובות. רוב שעות היום היא סגורה ורק חלון הראווה שלה מרמז על העולם הקסום שממתין בתוכה. הסתקרנו והגענו לבקר. כך גילינו שהיא נפתחת לשלוש שעות בלבד מדי בוקר, ואת מה שגילינו בתוכה לא תמצאו בשום מקום אחר.
חנות "פישפשיק" שוכנת ברחוב הרצל כבר 55 שנה. היא נפתחה ב-1963 כחנות מתנות, הלבשה וסדקית. הוריה של שרה קרונלנד, המנהלת אותה כיום, פתחו וניהלו אותה שנים רבות. כיום מדובר באחת מחנויות הענתיקות המיוחדות בארץ. בתוך חנות קטנה, מטרים ספורים בלבד, עומדים למכירה אלפי פריטים, כולם מסודרים זה לצד זה על מדפים לפי קטגוריות.
"כששואלים אותי מה חדש, אני אומרת האנשים, כל השאר ישן", אומרת קרונלנד בחיוך. היא מאמינה באמונה שלמה שכל חפץ שנכנס לחנות נושא עמו אנרגיה יוצאת דופן. "אנשים באים לפה כי זו גם פינה להתייעצות, לנוסטלגיה, לארץ אחרת, לדברים שהלכו לאיבוד, לזיכרונות ילדות".
מתוך אלפי הפריטים יש בחנות כמה חפצים מאוד מיוחדים. ביניהם מזוודה שהגיעה עם משפחה שעלתה ארצה ושימשה אנשים בבריחה שלהם ברחבי אירופה בשנות השלושים. בובות, רבות מהן מגומי ומקטרת שלום אפריקאית שמישהו הביא עמו ממסעו בקניה.
החנות ברחוב הרצל. "רק האנשים חדשים" | צילום אביגיל קדםהחנות ברחוב הרצל. "רק האנשים חדשים" | צילום אביגיל קדם
החנות ברחוב הרצל. "רק האנשים חדשים" | צילום אביגיל קדם
(החנות ברחוב הרצל. "רק האנשים חדשים" | צילום אביגיל קדם)
אחד הפריטים היקרים ללבה של קרונלנד היא בובה גדולה שמונחת על אחד המדפים. "לא היו לי בובות כשהייתי קטנה, ובגיל חמישים קיבלתי את הבובה הראשונה שלי אחרי שראיתי מישהו שמתכוון להשליך אותה לפח, וביקשתי ממנו שלא ישליך אותה", היא מספרת. לחפצים שמגיעים לחנות, לפני שהיא מציעה אותם למכירה, היא עושה טיהור. "תמיד יש פה נר לצורך זה. יש חפצים שמגיעים ומשהו באנרגיה שלהם מרגיש שיש צורך לטהר אותם", היא מסבירה.
אפקט מיסטי נוסף המתרחש בחנות, לדבריה קרונלד, הוא משאלות הלב שמתגשמות בו. לדבריה, אם מישהו נכנס לחנות ונוגע בחפץ שאותו הוא מאוד רוצה אך לא יכול להרשות לעצמו לרכוש אותו, החפץ תמיד יחכה לו על המדף עד שיבוא שוב לרכוש אותו. "אנחנו לא שומרים חפצים, אבל החפץ מחכה", היא אומרת.
יש לך דוגמא?
"פעם קרה דבר מדהים. הגיעה לכאן אישה צעירה שנגעה בחפץ פורצלן שמאוד רצתה ולא יכלה להרשות לעצמה. היא הלכה וכעבור כמה שבועות באה אישה, לקוחה קבועה, ורכשה אותו. לא הבנתי איך הכלי השתחרר. אחרי פרק זמן היא חזרה וסיפרה שנתנה אותו מתנה למישהי שעזרה מאוד לבתה כי לא הייתה מוכנה לקבל כסף. מסתבר שאותה צעירה שקיבלה את המתנה הייתה אותה אישה צעירה שהגיעה לחנות".
החנות ברחוב הרצל. אלפי פריטים מכל העולם | צילום אביגיל קדםהחנות ברחוב הרצל. אלפי פריטים מכל העולם | צילום אביגיל קדם
החנות ברחוב הרצל. אלפי פריטים מכל העולם | צילום אביגיל קדם
(החנות ברחוב הרצל. אלפי פריטים מכל העולם | צילום אביגיל קדם)
בזמן השהייה בחנות נכנסה לקוחה. "אני מחפשת כאלה חנויות", היא מספרת, "ולצערי לא פשוט למצוא חנויות כאלה היום, זה הולך ונסגר אנשים לא העריכו את מה שיש להם וזרקו דברים".
לחנות נכנסה גם חבורת ילדים, הקטן מביניהם בן ארבע. "אני לא חוששת שישברו משהו. הם יושבים ומחפשים ונוברים בדברים הישנים, אף פעם לא שוברים ומחזירים הכול למקום", אומרת קרונלנד ומזמינה גם אתכם להגיע, ולהכיר את החנות הקטנה שתשאב אתכם בקסמיה.