4,500 שקל משלם מוטי מדי חודש עבור שכירות דירה במרכז רחובות. בתחילת השבוע הוא קיבל טלפון מבעל הבית שביקש לדעת מה מצבו הכלכלי בימים אלה ולוודא שדמי השכירות אכן יועברו במועד. "אני מבין את החשש שלו, לרגע לא חשבתי שהוא מתכוון לוותר לי כמו שרואים בפייסבוק, זו הפנסיה שלו", מסביר מוטי. "הוא שאל אותי מה שלומי, אני מאמין שגם מתוך דאגה אבל גם מתוך פחד שהצ'ק יחזור בתחילת החודש. הצ'ק יעבור החודש אבל אותי למשל הורידו לחצי משרה מהבית, אשתי בהארכה של חופשת לידה, אם המצב הזה ימשיך חודשיים אני לא באמת יודע מה נעשה".
אתר בנייהאתר בנייה
אתר בנייה
(צילום: אבי מועלם)

"שוק הנדל"ן ייכנס לקיפאון"

"80 אחוז מהשוק נמצא בחל"ת ולשלם שכירות זה לא קל, מבחינת יזמים וקניית דירות השוק ייכנס לקיפאון", מעריך מוטי אברג'יל, מנכ"ל ובעלים של קבוצת יעדים נדל"ן.
"זה יקרה ראשית כי אנשים מפחדים לקחת התחייבות כי הם לא יודעים מה התוצאות של ההרס העולמי, אנחנו בשיאה של דרמה שאנחנו לא יודעים כלכלית לאן היא הולכת, ורק כשהיא תיגמר נדע מה ההשלכות שלה.
"יש מרוויחים ויש מפסידים", הוא מוסיף, "המרוויחים הם היזמים עם ההון העצמי. המפסידים הם הקהל שרצה לקנות נכס והשוק נכנס לקיפאון. הריביות יעלו ואנשים לא יבצעו עסקאות קנייה מכירה כי יש עננה גדולה מעל העולם בכלל ובישראל בפרט, אנשים לא יודעים לאן לקחת את זה ברמת קבלת ההחלטות. השוק כולו נפגע, בעלי עסקים שהפסיקו לעבוד אז הדבר הראשון שילכו לממש הוא נדל"ן. אני מכיר לא אחד ולא שניים שמממשים קרקעות".
אברג'יל אומר שאם יש דבר טוב שיצא מכל המשבר הוא שהוא יוביל להתייעלות משפחתית וכלכלית - "זוג שהיה לו קשה להסתדר עם 22 אלף, מבין היום שאפשר גם אפשר להסתדר עם 9,000 שקל. מי שייקח את המשבר להתייעלות זה יעזור לו בגדול. זוגות יבינו שעל מסעדות לא מוציאים 2,500 שקל בחודש ובקניון לא מוציאים 3,000 שקל".

העסקאות נעצרו

מי שמכיר היטב את שוק המכירה והקנייה וגם ההשכרה הוא ארז מרקוביץ בעל משרד extra-mile קשרי נדל"ן ברחובות. הוא מגלה שרוב האנשים שנמצאים לפני רכישה עצרו את התהליך, "או מסיבה שהם משפרי דיור או שחוששים שלא יוכלו למכור, או ממקום של המשכנתאות והריביות גבוהות. גם לקבל אישור עקרוני זה דבר שלוקח יותר זמן, אז היום רוב העסקאות שנחתמו בשבוע האחרון הן עסקאות מתגלגלות והיו בטיוטות והתקדמו ומהשבוע האחרון אנחנו רואים שנשאר פלח מסוים של קונים שילך וירד", מסביר מרקוביץ. "תהיה ירידה ותלוי כמה זמן יהיה המשבר הזה, אנחנו יום ביומו מנצחים את המשבר מחדש, התנועה ירדה אבל עדיין יש אנשים שמוכנים להתקדם לעסקה".
לדבריו, באופן מסורתי שוק השכירות מתעורר בסביבות החודשים יולי ואוגוסט, כאשר משכירים ומוכרים מתחילים לפרסם מודעות שלושה חודשים קודם לכן, ועל כן מוקדם לחזות מה יקרה.
על היוזמות של בעלי דירות שמוותרים לשוכרים שלהם על שכר הדירה הוא אומר: "מי שיכול זו ברכה. זו תקופה של ערבות הדדית, וגם צריך לזכור שלא תמיד מי שיש לו בית ומשכיר הוא בן אדם עשיר שיכול לספוג את זה. יכול להיות פשוט שהוא יותר מסודר מהאחר. אם אדם יכול לעשות זאת אז זו יוזמה מבורכת, ואם לא זה לא עושה אותו חמדן, זה תלוי סיטואציה והלוואי שכל אחד יעזור לשני כמה שיותר".