השבוע חל המועד האחרון להגשת התנגדויות לתוכנית הבנייה במזרח רחובות. בהמשך להתנגדותם במועצת העיר, הגישו חמשת חברי האופוזיציה מסיעת "רחובותי" בראשות מתן דיל התנגדות לוותמ"ל 3003.
הדמיית התוכניתהדמיית התוכנית
הדמיית התוכנית
(הדמיה: עיריית רחובות)
ההתנגדות כוללת חמישה טיעונים עליהם הם נסמכים, והמהותי מביניהם, כפי שהם מגדירים זאת, הוא הנושא הכלכלי. "זו לא הדרך לחיזוקה של רחובות, זה בדיוק הפוך", טוען דיל. "חייבים להבין שברמה הכלכלית, הארנונה של התושבים מייצרת גירעון, ואיך מאזנים? באמצעות מסחר ותעשייה".
לדברי דיל, לפני שלוש שנים ערכה חברת גיאוקרטוגרפיה ברחובות תוכנית מיפוי שחקרה את העיר לעומק ומצאה כי כדי לנהל חיים אופטימליים ברחובות, היא אינה יכולה לגדול מעבר ל־60 אלף מטר בשנה של מסחר ותעשייה.
"בגלל שמימוש המגורים מהיר יותר מתעשייה ומסחר, והקורונה עוד יותר מגדילה את הפערים, אי־אפשר לגדול איך שרוצים במגורים כי המהלך הזה יוביל את העיר לגירעון תמידי", טוען דיל. "לא צריך להיות נביא כדי להגיד את הדברים האלה, רואים את זה כבר היום, יש 62% מהשטחים למגורים ו־38% לתעסוקה. האופטימלי הוא 55% לתעסוקה לעומת 45% למגורים".
מתן דילמתן דיל
מתן דיל
(צילום פרטי)
טיעון נוסף בהתנגדות הוא חברתי, "התוכנית פוגעת אנושות בתוכנית פינוי־בינוי המאושרת של קריית משה", טוען דיל. "אנחנו נציף את רחובות בהיצע של דירות חדשות וברור לכולם ששכונה חדשה מושכת הרבה יותר יזמים ורוכשי דירות משכונה ותיקה כמו קריית משה על כל המורכבות שלה. ככה משמרים את קריית משה כמו שהיא ופוגעים בתקווה של תושבי שכונת קריית משה, שכבר ראו בעיני רוחם עתיד ורוד".
עוד טוענים דיל וחברי סיעתו בהתנגדותם, כי לחברי מועצת העיר הוצגה תוכנית של 1,300 דונם, כאשר בפועל הופקדה תוכנית של 2,300 דונם. "בנוסף, היטל ההשבחה בתוכנית הזו מגיע למיליארד שקלים, אבל אין בתוכנית חיוב להיטל השבחה, אז מאיפה יגיע הכסף לפיתוח? איך יכול להיות שבתוכנית כזו גרנדיוזית אין חיוב של היטל השבחה?" שואל דיל.
טיעון נוסף שהעלו חברי הסיעה הוא בנוגע לתכנון התחבורתי, "בתוכנית כזו גדולה חייבים יתרונות תחבורתיים", מסביר דיל. "כבר היום ביציאה לכביש 40 יש צוואר בקבוק ופקקים קשים, אם לא יהיה מחלף לא נוכל לצאת ולא לחזור, יתווספו עשרות אלפי מכוניות, איך לא דורשים מחלף? ואם לא, איך לא דורשים חיבור לכביש 431? בתוכניות כאלה גדולות יש לך הזדמנות לדרוש פעולות, זאת אומרת לפני שמתחילים לבנות את המגורים, איך זה יכול להיות שזה לא בא לידי ביטוי בתוכנית?"
מעיריית רחובות נמסר: "בהתאם לחוק, ההתנגדויות תישמענה במסגרת הותמ"ל. חשוב לציין כי כל התשובות והמידע הרלוונטי לטענות שהועלו, כבר מפורטים במסמכי התוכנית".