תוכנית הוותמ"ל 1072 קריית עקרון צפון־מזרח מעוררת סערה ביישוב השקט שבו מתגוררים כ־12 אלף תושבים, רובם בבתים צמודי קרקע. לפי התוכנית יקומו 4,000 יחידות דיור בשטחים המזרחיים ליישוב, על שטחים חקלאיים של המושבים סביב, ועוד 1,000 יחידות דיור בפינוי־בינוי בתוך קריית עקרון.
1 צפייה בגלריה
עו"ד אהרוני
עו"ד אהרוני
עו"ד אהרוני
(צילום: אבי מועלם)
קראו גם:
לדברי עו"ד מיכה אהרוני, שמוביל את המחאה, הבנייה המתוכננת תשנה את אופיו של היישוב ותשלש בסופו של דבר את מספר התושבים. "נולדתי וגדלתי בקריית עקרון", אומר אהרוני, "מראש אני אומר שאנחנו רוצים התפתחות ובנייה, אבל התמהיל של הבנייה, הדרך והיקף הבנייה יהרסו את הצביון ויביאו קטסטרופה על היישוב.
"המטרה של הוותמ"ל היא לבנות כמה שיותר, תהיה עקרון ישנה ועקרון חדשה", הוא מסביר. "כך למשל כפי הנראה כל הרחובות שמובילים לכיוון היישוב החדש יהיו רחובות עם בנייה רוויה, במקום הבתים צמודי הקרקע שקיימים שם היום".
לטענתו, כיום הכביש המוביל לאיזור המיועד לבנייה החדשה הוא צר, כאשר לפי התוכניות שהוגשו ישנו תכנון לשני נתיבי נסיעה ועוד נתיב תחבורה ציבורי שלדברי אהרוני אין דרך לבנות ללא הפקעת שטחיהם של בתי מגורים ברחוב.
לטענת המתנגדים התוכנית תפגע באיכות חייהם, החל בכך שלא תהיה דרך יציאה נוספת לכיוון כביש 40 ולמעשה כל הרכבים שייצאו מהאיזור הבנוי החדש יצטרכו לעבור דרך קריית עקרון הקטנה של היום, ועד תכנון תחנת מטרו ומסוף לרכב כבד בכניסה ליישוב. "כל מי שיסתכל על עקרון יראה קודם משאיות ואז מסוף של מטרו, ראינו מה קרה בראש העין, באר יעקב וגדרה וזה מה שיקרה בקריית עקרון", מזהירים המתנגדים, "יוצרים עיר חדשה לגמרי ושלא יספרו לנו סיפורים שישקיעו בעקרון הישנה, המועצה לא מרוויחה מזה כסף וכשהם יפסידו פר תושב על מי זה ייפול? כל המשאבים שיהיו ינותבו ליישוב החדש".
אהרוני טוען שכבר תקופה ארוכה שהתושבים המתנגדים מנסים להביא לקיום ישיבה שלא מן המניין בנושא, אך בינתיים רק שלושה חברי מועצה התגייסו לעניין. "חצי שנה מנסים ואין עם מי לדבר, הגיוני שיעשו תוכניות הרות גורל על היישוב בלי לשתף אותנו? אנחנו לא נגד פיתוח, אבל אנחנו בעד פיתוח שפוי. מי צריך גורדי שחקים? הם אומרים בוועדה מצד אחד שהם רוצים להרים את קריית עקרון, ואז הם אומרים מצד שני ששליש מהדירות מיועדות לאוכלוסייה עם קשיים, אז איך אתה מרים אותה בדיוק? יש פה דיסוננס בין מה שהם אומרים ובין מה שקורה בפועל".
לא פחות חשובה לשמירה על צביון היישוב, היא השמירה על השטחים הירוקים, "בימי הקורונה השדות היוו מפלט לכל מי שביקש להתאוורר", הוא מסכם, "לאן נלך כשיהיה שם בטון?"
ממועצת קריית עקרון נמסר: "משנת 2014 המועצה המקומית מתכננת יחד עם משרד אייזן אדריכלים, בתקצוב של רשות מקרקעי ישראל, תוכנית מתאר כוללנית אשר מטרתה לסמן את ההתפתחות של היישוב. תכניות מתאר נועדו לקבוע מגמות פיתוח באופן כללי, ואילו תוכניות מתאר מפורטות נגזרות מהן ונועדו להיות מנחות להיתרי בניה.
המועצה סבורה כי התוכנית בפני עצמה נכונה וחשובה, אך נדרשים עדכוני התאמה בשל שינויים שקרו מאז. התוכנית הכוללנית מסמנת את האיזורים להתחדשות עירונית, שיכונים בזוגות צעירים בקרן היסוד והרצל. כמו כן היא מציעה פיתוח של היישוב הוותיק. העצומה אינה מדויקת בחלקה ומפגינה חוסר הבנה תכנונית בחלקה האחר. כל מי שחפץ בידע ופרשנות מקצוענית, דלתם של ראש המועצה ושל מהנדסת המועצה פתוחים תמיד לפניו".