תופעה שזוהתה לאחרונה בעיר: יזמים פונים לתושבים ומנסים לשכנע אותם לחתום על חוזים והתחייבויות, תוך הבטחות בנושא התחדשות עירונית. מאחר והחוזים עלולים לכלול תנאים לא סבירים והתחייבויות. בעיריית רחובות והלר פועלים כעת לגיבוש מנהלות והעסקת אנשי מקצוע, שיוכלו לייעץ לתושבים, ולכן קוראים לתושבים להמתין ולא להתפתות לחתום.
2 צפייה בגלריה
הכניסה לרחובות
הכניסה לרחובות
הכניסה לרחובות
(צילום: אבי מועלם)
בימים אלו עיריית רחובות, באמצעות הל"ר- החברה לפיתוח רחובות בע"מ, בוחנת מתווים תכנוניים וכלכליים לקידום התחדשות עירונית במתחמים אשר הוגדרו להתחדשות עירונית ברחבי העיר למען שיפור איכות חייהם של התושבים באמצעות מנהלות מקצועיות לניהול הליכי התחדשות עירונית.
לצורך כך, נשכרו שירותים של אנשי מקצוע שונים (אדריכלים, עורכי דין, שמאים) אשר פועלים במסגרת המנהלת העירונית, על מנת לנתח את מתחמי ההתחדשות. חשיבות שיתוף הפעולה בין בעלי המקצוע במסגרת המנהלת היא קריטית עבור קידום הפרויקטים ומספקת לתושבים ליווי מקצועי ומענה מקיף מראשית התהליך ועד סופו.
קראו גם:
לאחרונה בעקבות דיווחים שהגיעו מתושבים, זיהו בעירייה תופעה חדשה: יזמים פונים לתושבים ומנסים לשכנע אותם לחתום על חוזים והתחייבויות כמו למשל בנושא תמורות ושכר טרחה, תוך הבטחות בנושא התחדשות עירונית.
לפיכך, בשעה שהעירייה עוסקת בגיבוש התהליך להתחדשות עירונית ובוחנת כלכלית ותכנונית את הדרך המיטבית להתחדשות השכונות לטובת התושבים, מדגישים בעירייה כי חשוב מאוד שבפרק הזמן של החודשים הקרובים כדאי שלא תקבענה עובדות בשטח מבחינת התחייבויות בעלי הדירות אל מול יזמים.
משום כך פנה ראש העירייה, רחמים מלול, יחד עם חבר המועצה גיא צור מחזיק תיק התחדשות עירונית אל תושבי העיר במכתב אישי ובו בקשה שלא יקבעו בינתיים עובדות בשטח: "על מנת למנוע קשיים ועיכובים בהוצאתו אל הפועל של פרויקט במתחם, נמליץ שלא לחתום על הסכמי התקשרות כלשהם עם יזמים או אנשי מקצוע כלשהם - לרבות עורכי דין, אדריכלים או מפקחים (ככל שלא נחתמו עד כה), שכן חתימתכם והתחייבותכם אליהם עלולות לעכב באופן משמעותי את הוצאתו אל הפועל של הפרויקט.
תהליך התכנון הנו מורכב וארוך ורצוי עבורכם למסד קשר עם יזמים/גורמים רלוונטיים רק אחרי שהמדיניות להתחדשות השכונה, לרבות ההליכים וזכויות הבנייה בה, ייקבעו ויובאו לידיעת הציבור", נכתב במכתב.
2 צפייה בגלריה
רחמים מלול
רחמים מלול
רחמים מלול
( צילום: אבי מועלם)
ראש העירייה, רחמים מלול: "ההתחדשות העירונית היא אחת מגולות הכותרת של הפיתוח בעיר. לצורך מימושה על הצד הטוב ביותר עבורכם התושבים, אנו קוראים לכם להימנע ממצבים בהם מחתימים אתכם על חוזים שאינם סבירים. גילינו כי במספר אזורים בעיר פונים יזמים לתושבים בהבטחות שונות וניסיון לקבוע עובדות בשטח ולהחתים אותם על מסמכים והתחייבויות. אני קורא לתושבים – תמתינו, אתם לא תפסידו דבר במידה ותחכו. אנחנו פועלים עכשיו עבורכם לגיבוש מתווים להתחדשות עירונית והעסקת אנשי המקצוע המתאימים שיוכלו לייעץ לכם".
חבר מועצת העיר מחזיק תיק ההתחדשות העירונית גיא צור:" בתנופת פיתוח ובאחריות התהליך, נמשיך ונקדם בכל רחבי העיר את תוכניות ההתחדשות העירונית. מדובר בתחום מורכב הטומן בחובו אפשרויות רבות ובעלי עניין לעתים בעלי אינטרסים נוגדים, על כן החלטנו לבנות מתווה מסודר ומאורגן עבור התושבים, בכדי להסדיר את התחום ולהוציא מהכוח אל הפועל את תוכניות ההתחדשות. אנו רואים בתושבים שותפים חשובים וקוראים להם לקחת חלק יחד איתנו במהפכה המתגבשת בתחום" .
מתחמים אשר מעוניינים לבחון קידום של פרויקט התחדשות עירונית באמצעות מנהלת עירונית, מוזמנים לפנות במייל: minheltbiz@hlr.co.il.