אשר קשר //
הבעות הפנים של היהודים האתיופים שממתינים באדיס אבבה כדי לעלות לישראל. חצרות הבתים בקהילה הקטנה של יהודי קובה. הילדים שמשחקים ברחובות לטביה ואסטוניה. אלה, ועוד אלפי תמונות, תועדו בשמונה השנים האחרונות במצלמות של קבוצת Jdocu שנודדת ברחבי העולם ולוכדת בעדשה רגעים, מקומות ואנשים.
בקבוצה חברים 12 יזמים, בכירים בתעשיית ההייטק ובקרנות הון סיכון. כולם פילנתרופים וצלמים חובבים שהחליטו לממש רעיון חדש: לספר את סיפורן של קהילות יהודיות ברחבי העולם באמצעות תמונות, למכור את התמונות ולהעביר את התמורה אל הקהילות.
"התצלומים שלנו מציגים חיבור בין קהילה ויצירה", אומר מנחה הקבוצה אלי אטיאס. "כשאנחנו בוחרים מקום בארץ ומצלמים בו, מבחינתנו מדובר באתגר שתפקידו לגשר על הפער בין קבוצות שונות בחברה הישראלית".
"אנחנו משתמשים במצלמה כדי לתעד פעילויות של תיקון עולם בארץ וברחבי העולם כולו", מוסיף בני לוין, מייסד הקבוצה. "הצלמים מפרסמים את העבודות ומוכרים אותן. כל ההכנסות נתרמות לקידום פרויקטים של צדק חברתי בקהילות המתועדות".
המקום שנבחר הפעם כדי לחבר ולהתחבר בו היה רמלה. במשך שנתיים בילו חברי הקבוצה בשכונות ברחבי העיר, ותיעדו את הפסיפס האנושי שמייחד את העיר הרב־תרבותית המעורבת. בתערוכה שעלתה השבוע מוצגים 37 תצלומים של נופים, אתרים היסטוריים, קהילות של צעירים וקשישים, נשים וילדים וטעמים מהשוק העירוני.
התערוכה בגלריה לאמנות במוזיאון רמלה, הרצל 112. נעילה: 31 במרץ 2019
צילום: תלי עידןצילום: תלי עידן
צילום: תלי עידן
(צילום: תלי עידן)
פח האשפה כמקפצה
תלי עידן (66) מרמת השרון, לשעבר סמנכ"ל כספים בחברות הייטק
"התמונה צולמה בחצר ביתו של שייח' מוסלמי. הוא ישב בכורסה מרווחת והתבונן בנכדיו המשחקים בחצר ומשתעשעים בבריכה. גיבור התמונה הוא הילד שקופץ אל תוך הבריכה מהמקפצה המאולתרת — פח האשפה. ברקע, כמעין תפאורה להתרחשות, יש בית ערבי ישן. מאחור בולט מגדל הכנסייה המסמל את הגיוון הגדול של הדתות בעיר"
צילום: בני לויןצילום: בני לוין
צילום: בני לוין
(צילום: בני לוין)
הווי העיר
בני לוין (68) מרעננה, סגן יו"ר הדירקטוריון של קרן "הון סיכוי לישראל" (IVN) ממייסדי NICE
"מצאתי בעיר יופי, קסם, מסתוריות ועוצמה. יש כאן תיעוד של רגעים מהווי העיר מתוך מחשבה שמגוון גדול מהן יאפשר להציג תמונה רחבה, אמיתית ומקורית של עיר מיוחדת"
צילום: אמיר הלויצילום: אמיר הלוי
צילום: אמיר הלוי
(צילום: אמיר הלוי)
בועות של אושר
עו"ד אמיר הלוי (66), שותף מייסד במשרד גרוס (GKH), חבר הוועד המנהל בג'וינט העולמי
"התמונה מציגה בועות של אושר בפסטיבל בני ישראל של הקהילה ההודית. לדעתי היא מסמלת מיזוג גלויות ומעבר בין־דורי. יש בה משהו שמשדר אופטימיות ושמחה"
צילום: שי ביליסצילום: שי ביליס
צילום: שי ביליס
(צילום: שי ביליס)
תראו אותי!
שי ביליס (70) מרמת השרון, מייסד קרן הון סיכון "פורמולה ונצ'רס"
"ההתצלום מייצג מבחינתי את הפלורליזם המופלא של רמלה, שהצטלבו בה תרבויות רבות. הילדה הקטנה בקהילת יוצאי פרו פורשת כפיים כאומרת, 'תראו אותי! הנה דגל פרו מאחוריי, במתנ"ס ואני ישראלית ומדברת עברית'. אבא מצלם באיי־פד של היום את משפחתו הלבושה בבגדים מסורתיים"
צילום: עתליה כ"ץצילום: עתליה כ"ץ
צילום: עתליה כ"ץ
(צילום: עתליה כ"ץ)
שמחת הבריאה היומיומית
עתליה כ"ץ (67) חולקת את זמנה בין תל אביב וניו יורק, צלמת
† "התצלום של רמלה מייצג בעיניי את כל מה שאני מחפשת בעבודה שלי: מגוון של רגעים, נופים ואנשים דרך פרספקטיבה אישית שיש בהם התרגשות של גילוי ושמחת הבריאה היום־יומית"
צילום: אליעזר יעריצילום: אליעזר יערי
צילום: אליעזר יערי
(צילום: אליעזר יערי)
חירות ופתיחות
אליעזר יערי (69) מירושלים, איש תקשורת, יזם חברתי, כיהן בתפקיד מנכ"ל הסניף הישראלי של "הקרן החדשה לישראל"
"בתצלום הילדה היושבת על בלון אדום יש קומפוזיציה שמשדרת לא רק יופי אסתטי. יש בו גם אמירה של חירות, פתיחות וחיים בסביבה טבעית שמזמינה משחקים ובילוי זמן שונה מהמקובל"
צילום: אלי אטיאסצילום: אלי אטיאס
צילום: אלי אטיאס
(צילום: אלי אטיאס)
לנפץ את הדימוי
אלי אטיאס (44) מרמת גן, צלם
"הפגישה עם הנערים הנפלאים בבית הספר אורט לילנטל הרשימה אותי וניפצה את הדימוי הפחות נוצץ של העיר. מדובר בצעירים שהתמודדו בטורניר 'הכספת' היוקרתי של מכון ויצמן וזכו במקום הראשון"
צילום: יואל כץצילום: יואל כץ
צילום: יואל כץ
(צילום: יואל כץ)
לא הכל כסף
יואל כץ (74) מהרצליה, יו"ר בית הדיור המוגן "בית פרוטיאה", פנסיונר ומתנדב עם אנשים בעלי צרכים מיוחדים
"בצילום שלי רואים ילדים משחקים בכדור, ושמחתם מתפזרת ברחבי העיר ללא הגבלה. המסר הוא שלא הכל צריך לקנות בכסף, לא הכל רכושני. אפשר פשוט ליהנות זה עם זה"