זוכרים, אוספים ומעבירים לדור הבא: בחודשים האחרונים עובדי מחלקת הקליטה של החברה העירונית רחובות עמלו ללא הרף כדי לתת תמיכה לבני גיל הזהב, ותיקי מלחמה ומשפחות במצוקה ולשמור על מורל גבוה בקרבם. בין האירועים והפעילויות שיזמו, בלטו האירועים שקיימו לרגל יום הניצחון על גרמניה הנאצית שכללו צעדה של "גדוד הנצח" לכבוד לוחמי מלחמת העולם השנייה.
המשכיות הדורות המשכיות הדורות
המשכיות הדורות
(צילום: יח"צ עיריית רחובות)
כעת יוצאת המחלקה בפרויקט חדש: המשכיות הדורות. מטרת הפרויקט היא לשמר את הזיכרון האישי והלאומי של הווטרנים שנלחמו מול גרמניה הנאצית.
לשם כך, מבצעים בימים אלה איתור וצילום של תמונות רלוונטיות המתעדות את ההיסטוריה, ומחלקת הקליטה פונה לכל התושבים בקריאה למסור תמונות, מסמכים או כל פרט אחר הרלוונטי לתקופת מלחמת העולם השנייה, שיוצגו מאוחר יותר.
המשכיות הדורות המשכיות הדורות
המשכיות הדורות
(צילום: יח"צ עיריית רחובות)
על מנת לבצע פעולות אלו, מגייסת מחלקת הקליטה מתנדבים שיוכלו לסייע בסריקה אלקטרונית של תמונות, מכתבים ומסמכים, וכן לתאר אותם בשפות השונות. כל המסמכים הללו יועברו בעתיד לרשות מוזיאון הזיכרון ללוחמי מלחמת העולם השנייה.
לדברי זוהר בלום, יו"ר ועדת הקליטה ומחזיק תיק החינוך: "לפרויקט משמעות גדולה הן עבור וותיקי העיר והן עבור האוכלוסיה כולה שכן ישנה חשיבות גדולה לשמר את ההיסטוריה, זהו ערך עליון. אני קורא לכל מי שיכול לסייע, להצטרף לפרויקט ולהתנדב בפעילות מרגשת זו, תודה לכל העוסקים במלאכה"
המשכיות הדורות המשכיות הדורות
המשכיות הדורות
(צילום: יח"צ עיריית רחובות)
לדברי אילנה הלן תבוריסקי, מנהלת מחלקת הקליטה בעיריית רחובות: "השנה, שנת ה-75 לניצחון על גרמניה הנאצית, חשנו בצורך החיוני שיש בהעברת הסיפורים של סבינו וסבותינו לבני הדור הצעיר. יזמנו צילומים של סרט המספר את סיפורם של ותיקי המלחמה בעירנו, ואשר יוצג בפני קהל צופים בקרוב, ובמהלך הצילומים, שמנו לב שבכל בית מצוי ארכיון גדול של תמונות.
המשכיות הדורות המשכיות הדורות
המשכיות הדורות
(צילום: יח"צ עיריית רחובות)
התמונות נשמרות בצורתן המקורית, על גבי נייר, וחלקן כבר דהויות למדי. ואז חשבנו שאולי מוטב היה לשמר את האוצר הזה בצורה אלקטרונית, כי הרי מאחרי כל תמונה עומד סיפור חיים של משפחה ודור. אני שולחת ברכה לרגל 75 שנים לציון הניצחון על גרמניה הנאצית, ואלפי תודות של שמיים שקטים, איחולי בריאות ואריכות ימים".
תגובות והצעות נא לשלוח לכתובת הדוא"ל של מחלקת הקליטה: klita@ironitr.co.il. לפרטים נוספים: 08-9496580