תנים | המחשה: שאטרסטוקתנים | המחשה: שאטרסטוק
תנים | המחשה: שאטרסטוק
(תנים | המחשה: שאטרסטוק)
מכת תנים במושב בית אלעזרי הסמוך לרחובות: בכל לילה פושטים מאות תנים על המשקים וגורמים נזקים לחיות המשק. "אנחנו פוחדים לתת לילדים שלנו לצאת החוצה אחרי החושך".
תושבי בית אלעזרי, מושב צמוד לצומת ביל"ו, מספרים שבחודשים האחרונים הם סובלים ממכת תנים קשה במושב. "כל ערב מהשעה 18:00 יש מאות תנים בחצרות ובמשקים, לא עשרות – מאות", מספר אחד מתושבי המושב.
בית אלעזרי הוא מושב גדול שנמצא דרומית לצומת ביל"ו. במושב משקים חקלאיים רבים, יש בו גידולי פירות וירקות וגידול חיות משק שונות כגון תרנגולים ופרות.
"זה דבר לא נתפס מה שקורה כאן, הם מגיעים לחפש אוכל ובמשקים יש אוכל. הם הרגו לאחרונה תרנגולים, שני עגלים ושתי פרות מתו מפצעים, ממש לפני כמה ימים פרה נפצעה קשה גם כן, ואנחנו, שסובלים ועושים כל שביכולתנו, מתקשרים למועצה ומבקשים שיעזרו לנו, שייתנו לנו איזה שהוא פתרון, מה הם אומרים? שנעשה גדרות, ושאין מה לעשות – זו חיה מוגנת. אז אני לא מבין, החיות יורת מוגנות מאתנו? הילדים פוחדים לצאת החוצה אחרי החושך, אנחנו לא נותנים להם כי יכולים להיות גורים ואז האמהות תוקפניות יותר, ויכולות להיות כל מיני מחלות כמו כלבת", הוא מספר ואומר שתושבי המושב חשים חסרי אונים. "אנחנו חסרי אונים, לא מדור בעשרות, מדובר במאות שנכנסים למשקים, ומה יקרה אם תן יתקוף ילד?".
תושבי המושב מספרים שהתנים היו קיימים מאז ומתמיד, אך בחודשים האחרונים היו הרבה מאוד המלטות באזור והדבר יצר כמות אדירה של תנים שפושטים על המושב. התן הוא אכן חיה מוגנת, בישראל קיים זן בשם 'תן זהוב' והוא נמצא בעיקר בצפון הארץ, אך גם במרכזה, כאשר הוא נפוץ בעיקר ליד מושבים וסמוך למזבלות.
תגובת המועצה האזורית ברנר: א.המועצה קשובה לפניות התושבים ומטפלת בנושא. ב. מידי שנה כמות התנים הולכת וגדלה. מדובר בחיה מוגנת ומכאן שאנו מחוייבים לפעול בשיתוף פעולה ובהתאם להנחיות רשות הטבע והגנים. ג. בהתאם לכך מבצעת רשות הטבע והגנים הסברה בנושא סניטציה בישובים- למניעת הגעת התנים וכן פעילות לדילול התנים מחוץ לשטח היישוב".