"צעד של אין ברירה". תדיראן סוללות | צילום: שי אלבלינג"צעד של אין ברירה". תדיראן סוללות | צילום: שי אלבלינג
"צעד של אין ברירה". תדיראן סוללות | צילום: שי אלבלינג
("צעד של אין ברירה". תדיראן סוללות | צילום: שי אלבלינג)
חברת 'תדיראן סוללות' הגישה תביעת נזיקין בגובה 59 מיליון שקל נגד המועצה האזורית ברנר והעומד בראשה, דורון שידלוב, וועדת 'שורקות' לתכנון ובנייה.
התביעה הוגשה, לטענת אנשי 'תדיראן סוללות', בשל מאבקה של המועצה נגד הכוונה להעביר את מפעל הסוללות לשטח פתוח בכניסה לקיבוץ גבעת ברנר, ממיקומו הנוכחי בקריית עקרון. הדבר, כך נטען, גורם לחברה הפסדים רבים.
במשך השנה הנוכחית מסייעת המועצה האזורית לתושבי גבעת ברנר במאבקם בנושא, כשהטענה העיקרית של המוחים היא כי מדובר במפעל בו נעשה שימוש בחומרים מסוכנים, וכי פעילותו עלולה לסכן לא רק את תושבי הקיבוץ אלא גם את תושבי השכונות הדרומיות של רחובות הסמוכה.
במהלך המאבק הציבורי הזה, הגיש ועד הפעולה עתירות לבית המשפט, כמו גם חוות דעת של מומחי סביבה, בה נטען כי העברת המפעל היא בבחינת סכנה לתושבי הסביבה.
עובדות אלה, המובאות בכתב התביעה, "מונעות מהתובעת", לטענת באי כוחה של חברת 'תדיראן סוללות', "לממש את זכותה ולהקים מפעל תעשייתי מתקדם ובטוח על קרקע שרכשה בממון רב מאוד, ולאחר בירור מקיף ומלא של המצב התכנוני של הקרקע".
מכתב התביעה עולה כי אנשי חברת 'תדיראן סוללות' סבורים כי המחאה של תושבי האיזור וחוות הדעת שהעבירו לבית המשפט, "בלתי מבוססת ורואה את מפעל הסוללות כמפעל מזהם שיש להרחיקו מאיזור תעשייה, אך זאת לא על סמך ניתוח עמוק ומסודר".
בתביעה מוגדר מאבקם של התושבים כ"מסע רדיפה חסר תקדים נגד הקמת המפעל", ולטענת אנשי תדיראן סוללות, המבקשים לאשר לאלתר את העברת המפעל, פוגעת המחאה בחוסנה הכלכלי של המדינה.
"תביעה זו מוגשת כצעד של 'אין ברירה'", לשון התביעה, "כאשר הנזקים הולכים ומצטברים לחובתה של תדיראן סוללות – ומאיימים על יכולתה להמשיך ולהוות מופת של תעשייה ישראלית מתקדמת".
ממועצת ברנר נמסר בתגובה: "המועצה ונבחריה פועלים למען הציבור, בהתאם להוראות הדין ומתוך שיקולים עניינים ותכנוניים בלבד. עמדת המועצה לכתב התביעה תובא בפני הערכאות המוסמכות".