כל מי שעבר בימים האחרונים בפסאז' השקם (ליד אטרקציה) לא יכול היה להתעלם מיצירת אומנות בגודל קיר שלם שנעשית בימים אלו על ידי אדם שמגיע למקום בכל יום משעה 16:00, ועד השעות המאוחרות של הלילה.
האומנות של יוסף. צילום: אביגיל קדםהאומנות של יוסף. צילום: אביגיל קדם
האומנות של יוסף. צילום: אביגיל קדם
(האומנות של יוסף. צילום: אביגיל קדם)
לאותו אדם קוראים יוסף (שמו המלא שמור במערכת), למרות שהוא שומר בקנאות על זהותו, הוא סיפר לנו מדוע הוא עושה זאת: "אני גר בנס ציונה ופעם הייתי מצייר, לפני שנתיים חזרתי לצייר והיה לי רעיון להפוך את הקיר שליד הבניין שלי לקיר של פסיפס, הוא כבר נהרס כי עשו שם תמ"א 38".
ואיך הגיע הרעיון לעשות את הקיר בפסאז' השקם?
"הייתי אוסף בקבוקים בפסאז' כדי למכור אותם ולקנות צבעים, צבעתי שם את הספסל וקיבלתי המון תגובות ואז ראיתי את הקיר, הבנתי שיש לו המון פוטנציאל והתחלתי בקטן, אנשים הגיבו ואהבו אז המשכתי, אפילו אם אין לי כסף אני אגרד אותו ואמשיך, אני אוהב את התגובות והמחמאות".
מתוך הקיר של יוסף. צילום: אביגיל קדםמתוך הקיר של יוסף. צילום: אביגיל קדם
מתוך הקיר של יוסף. צילום: אביגיל קדם
(מתוך הקיר של יוסף. צילום: אביגיל קדם)
למי שלא הבין, יוסף עושה את יצירות האומנות שלו בהתנדבות מלאה, ובוחר את הקירות עליהם הוא יוצר את יצירות האומנות בעצמו.
מאילו חומרים אתה יוצר את הקיר?
"הרוב זה מלט", מסביר יוסף. "יש כאן תמונות מהבית, אני שם תמונה בתוך בקבוק או זכוכית, אני חותך דיסקים ויש סרטים שאהבתי ולהקה, את כולם שמתי פה", הוא מספר.
אמנות בפסאז' צילום: אביגיל קדםאמנות בפסאז' צילום: אביגיל קדם
אמנות בפסאז' צילום: אביגיל קדם
(אמנות בפסאז' צילום: אביגיל קדם)
יוסף מספר על עצמו שהוא אדם פשוט שנהנה לעשות אומנות. "אין לי אינטרנט ואין לי טלוויזיה, כל מה שאני עושה אני עושה בשביל התגובות וההנאה, אני מגיע בכל יום בשעה 16:00 כדי לא לעבוד בחום ונשאר עד הלילה".
עוברי אורח אוהבים את הקיר, נעצרים מולו ומתבוננים בכיתובים ובתמונות. "זו ממש אומנות", אמרה עוברת אורח שצילמה את הקיר.
עובדים מהחנות הסמוכה מספרים שיוסף מקבל הרבה תגובות טובות לעבודתו: "כל היום עוצרים פה ומדברים איתו, הוא עובד על זה ממש קשה", אומר צעיר שעובד בסמוך. בעירייה כנראה פחות אוהבים את האומנות: "הבנתי שנתנו לו כבר קנס, חבל, עד שמישהו עושה כזה דבר יפה פה זה כל כך מיוחד", אומר העובד.