מעבר חציה. צילום: עמותת אור ירוקמעבר חציה. צילום: עמותת אור ירוק
מעבר חציה. צילום: עמותת אור ירוק
(מעבר חציה. צילום: עמותת אור ירוק)
שנת הלימודים מתחילה בקרוב, ורגע לפני שהילדים יוצאים מהבית בדרכם לבית הספר חשוב לא לשכוח להכינם לקראת הכבישים ומעברי החצייה בדרך לכיתה.
מנתוני עמותת 'אור ירוק' המבוססים על הלמ"ס, בעיר רחובות נפצעו במהלך שנת הלימודים תשע"ט 21 ילדים ובני נוער. 10 נפצעו בין החודשים ספטמבר-דצמבר, ו-11 נוספים נפצעו מינואר ועד ליומו הראשון של החופש הגדול ב-1 ליולי.
בנס ציונה נפצעו במהלך שנת הלימודים הקודמת 11 ילדים ובני נוער, בגדרה נפצעו 3, וגם במזכרת בתיה נפגעו בתאונות דרכים 3 ילדים.
רוב התלמידים שנפגעו בתאונות בשנת תשע"ט נפגעו בתחום העירוני: 1,827 תלמידים נפגעו בתחומי הערים והיישובים. 14 ילדים ונערים (5-19) מצאו את מותם בשנה זו בתאונת דרכים בחודשי שנת הלימודים בתחום העירוני, ו-192 נפגעו באורח קשה.
ארז קיטה, מנכ"ל עמותת אור ירוק: "שנת לימודים חדשה בפתח ובמקומות רבים הדרך לבתי הספר וסביבתם אינם בטוחים עבור התלמידים. במשרד התחבורה והבטיחות בדרכים חייבים להוביל ביחד עם הרשויות המקומיות התקנה של פסי האטה בקרבת כל מוסד חינוך שיסייעו בריסון מהירות נסיעת כלי הרכב ועל ידי כך יצטמצם הסיכון לתאונות ולהיפגעות ילדים. זהו גם הזמן להגביר את ההשקעה בחינוך ובהסברה לבטיחות בדרכים מגיל הגן ועד לבני הנוער בתיכונים".
צילום: באדיבות עמותת אור ירוקצילום: באדיבות עמותת אור ירוק
צילום: באדיבות עמותת אור ירוק
(צילום: באדיבות עמותת אור ירוק)
בדרך אל בית הספר וחזרה ממנו, קיימות סכנות בהן נתקלים ילדים ובני נוער. ישנן מספר דרכים בהן נוכל לסייע להם לצעוד לבית הספר וממנו באופן בטוח יותר:
ילד שהולך לבד לבית הספר: חשוב לתרגל אתו הליכה במסלול הבטוח ביותר, ולנסות לצמצם חציית כבישים ככל האפשר.
בחירת המסלול הבטוח: כאשר בוחרים את המסלול חשוב לשים לב כי לאורכו ישנן מדרכות או שבילי הליכה ולתעדף אותו גם אם זהו מסלול ארוך יותר.
מינימום חציות כביש: יש לבחור במסלול בו מספר הכבישים שעל התלמיד לחצות הוא מינימלי וכן להימנע ככל האפשר מחציה של כבישים סואנים וכבישים ראשיים.
ילד עד גיל 9 לא חוצה כביש לבד: חשוב לזכור כי לילדים אין את היכולת לקלוט את המתרחש בכביש ולאמוד נכון את המרחק מכלי הרכב שנעים בכביש. לילדים קשה לקשר את רעש המכונית עם הימצאותה בקרבתם.
ללמד חציה נכונה: חשוב להדריך את הילד לחצות רק כשהאור ברמזור ירוק וכן לא לחצות בין כלי רכב חונים, שכן שדה הראייה במקרה זה קטן גם לילד וגם לנהג, שמתקשה להבחין בילד.
כללי רכיבה בטוחה: במידה והתלמיד מגיע לבית הספר באופניים יש להזכיר לו לרכב אך ורק עם קסדה הרכוסה היטב בכדי להגן עליו מפני פגיעות ראש במקרה של נפילה או תאונת דרכים.
בטיחות ברכב הפרטי: גם כאשר לוקחים את הילד ברכב הפרטי לבית הספר יש לוודא כי הוא יורד מהרכב רק מהצד של המדרכה וכמובן שהוא חגור בחגורת בטיחות במשך כל הנסיעה, אפילו אם זוהי נסיעה קצרה ביותר.