גינות הכלבים בשכונת היובל,פארק המדע ואחוזת הנשיא |צילום: שרון בן אריגינות הכלבים בשכונת היובל,פארק המדע ואחוזת הנשיא |צילום: שרון בן ארי
גינות הכלבים בשכונת היובל,פארק המדע ואחוזת הנשיא |צילום: שרון בן ארי
(גינות הכלבים בשכונת היובל,פארק המדע ואחוזת הנשיא |צילום: שרון בן ארי)
במסגרת קורס שינוי חברתי של המרכז לצדק חברתי ברחובות יצאה קבוצת תושבים לבדוק נושא הקרוב לליבם: גינות הכלבים בעיר. התושבים מיפו את כל גינות הכלבים, בדקו נתונים מספריים, תשתיות ותיעדו מפגעים. הממצאים, שלא ישמחו את בעלי הכלבים, לפניכם.
נתונים מספריים: בעיר רחובות מתגוררים כ-9,000 כלבים, אך רק 7 גינות כלבים משרתות אותם. כשהיחס הוא 1,285 כלבים לגינה. לשם השוואה, בשוהם ישנם 2,000 כלבים ו-6 גינות, ברעננה 5,000 כלבים עם 9 גינות, ברמלה 2,500 כלבים עם 6 גינות, בראשון לציון 17,000 כלבים עם 16 גינות, ובמודיעין 6,000 כלבים עם 7 גינות כשבתכנון 14 גינות נוספות.
"ברחבי הארץ ובעולם השכילו מזמן להבין, שגינות כלבים הן חלק מהתכנון העירוני ותרומתן לקהילה רבה. הן מסייעות לשמור על הניקיון, מייצרות מפגש בין האנשים ותורמות לחיזוק הקהילה", מסבירה שרון בן ארי קרני, ממובילות הקבוצה.
לדבריה, העיר רחובות טרם הפנימה את הצורך בגינות. "כיום, לצערנו, העיר אינה נותנת מענה לבעלי הכלבים. הרחובות והפארקים מלאים בצואת כלבים. אין מספיק פחים ברחבי העיר ולפעמים הולכים גם שני ק"מ עד שמוצאים פח".
בכל גינות הכלבים שבדקו התושבים נעשתה עבודת שטח. "עברנו גינה, גינה, בדקנו וצילמנו את המתקנים השונים שצריכים להיות בכל גינה, על פי הסטנדרט המקובל, וכפי שמפורסם גם באתר העירייה", ממשיכה בן ארי קרני ומפרטת: "גינות הכלבים ברחובות הן למעשה ארגזי חול מוזנחים, בהם מתקנים שבורים, ללא הצללה, ללא מספיק מקומות ישיבה, לא בכולן יש ברזיות תקינות לכלבים וחסרות ברזיות לבעלי הכלבים".
גם יעל עינהר, מנחה במרכז לצדק חברתי, מדגישה את חשיבות הנושא וטוענת כי: "במרבית הגינות ניכר שלא היה תכנון מוקדם אלא נעשה כלאחר יד".
בנוסף לבדיקה הפיצו המתנדבים סקר. לפי מאות התושבים שכבר ענו עליו נראה כי ל-60% מבעלי הכלבים אין גינת כלבים בקרבת ביתם, והם יוצאים לטייל עם כלבם ברחוב או בגינות שאינן ייעודיות לכלבים. 88% אמרו שלו הייתה גינת כלבים בקרבת ביתם, היו הולכים אליה.
גינת הכלבים באחוזת הנשיא | שרון בן אריגינת הכלבים באחוזת הנשיא | שרון בן ארי
גינת הכלבים באחוזת הנשיא | שרון בן ארי
(גינת הכלבים באחוזת הנשיא | שרון בן ארי)
לדברי המתנדבות, ההשקעה בגינות אינה גבוהה במיוחד ודורשת השקעה ראשונית ותחזוקה שוטפת מינימלית. כמו כן, הן מציעות מודל על פיו לכל גינה יהיו נאמני ניקיון שידאגו לגינה ביום יום, חסות של חברות מהתחום תמורת מתקנים ועוד.
למרות הצורך נראה שברחובות גינות הכלבים רק הולכות ונסגרות. לפני כשבעה חודשים נסגרה גינת גורדון בלחץ השכנים. לפניה נסגרה הגינה בבני משה, מאותה סיבה.
"ברור לכל, שהנביחות מפריעות וכך גם הלכלוך. לפיכך קבוצות המאבק השונות בעבר וכיום מדברות על הקמת גינות בשטחים שאינם בין בניינים אלא בשולי השכונה, הגבלת שעות פעילות הגינה, דאגה לתחזוקה אשר תמנע מפגעי ריח ועוד", אומרות המתנדבות ומזמינות את תושבי רחובות להמשיך ולענות על הסקר, שממצאיו יוצגו לעירייה. "אנו מקווים לפגוש אוזן קשבת. חשוב לקחת בחשבון את התכניות לפיתוח העיר, ולהקצות מראש שטחים לגינות הכלבים", הן מסכמות.
מעיריית רחובות נמסר בתגובה:
כחלק מהעשייה בתחום הגינון , נושא גינות הכלבים נמצא כעת בתהליך רה ארגון. על הפרק הוספת 3 גינות כלבים בשנת 2020. גם לגינת הכלבים ברח' גורדון שבוטלה נבחנות חלופות במרחק הליכה סביר, ובנושא זה מינה ראש העירייה את סגנו, עו"ד יניב מרקוביץ', למציאת פתרון. בימים אלה אנו מצויים בתהליך של איתור שטחים לגינות כלבים נוספות. בסיומו נפרסם מפה עם פריסה מדוייקת של כל גינות הכלבים בעיר".