נסעתם ברחוב בר כוכבא וראיתם לוויתן ענק מברזל? לא התבלבלתם, זהו פסל חדש שנקרא 'מובי דיק' שיצר האמן אמיליו מוגילנר, ומה יש בבטן הלוויתן? כל "הג'אנק" והזבל שאסף מוגילנר מרחבי העיר רחובות.
מובי דיק. צילום: אמיליו מוגילנרמובי דיק. צילום: אמיליו מוגילנר
מובי דיק. צילום: אמיליו מוגילנר
(מובי דיק. צילום: אמיליו מוגילנר)
בשבועיים האחרונים עמל האמן הרחובותי, אמיליו מוגילנר, על יצירת אמנות מיוחדת במינה: 'מובי דיק', לוויתן ענק ממדים באורך שמונה מטרים, שבבטנו זבל שאסף בשנה האחרונה מרחבי העיר רחובות.
מה שנראה לאנשים כמו זבל, ברזלים, בובות, ברגים, כבלים, חלקי מכונות כביסה ועוד, הם חומר הגלם ממנו יוצר מוגילנר את פסליו. מי שהקים את המוזיאון אומנות וסביבה ואת בית האומנים ברחובות, מפסל בעצמו מאז ומתמיד, ובשנים האחרונות הוא אוסף זבל מרחבי העיר ויוצר ממנו יצירות פאר ואומנות.
לאחרונה הצטברה למוגילנר כמות רבה של זבל, או ג'אנק כפי שהוא מכנה אותו, בחצר האחורית של בית האומנים, מה שגרר תגובות גם מצד העירייה שקראה לו לדאוג לפנות את הלכלוך. במקום לפנות לפח חשב מוגילנר על רעיון מקורי – ליצור לוויתן ענק "שיבלע" את כל הלכלוך והזבל מהחצר, וכך היה.
"מובי דיק מסמל בשבילי את המלחמה של הטבע והאדם. הסרט מאוד השפיע עליי בתור ילד ולאחרונה ראיתי אותו כאדם מבוגר והם אמרו שם הכול, יש שם למשל משפט שנאמר על ידי אריסטוקרט ששלח את הספינות: "אני לא רואה לוותיינים, אני רואה חבילות שמן, בשבילי זה הסמל של המלחמה בטבע", אמר השבוע מוגילנר לקראת סיום הפסל הענק.
אמיליו מוגילנר | צילום: אבי מועלםאמיליו מוגילנר | צילום: אבי מועלם
אמיליו מוגילנר | צילום: אבי מועלם
(אמיליו מוגילנר | צילום: אבי מועלם)
"בתוך בטן הלוויתן יש אופניים, מכונות כביסה, וג'אנק שאספתי מהעיר, היצירה תהיה מוכנה השבוע", הוא מספר.
את הג'אנק שלו חולק האמן גם עם ילדי העיר. בחופש הגדול מגיעות למוזיאון שלו קבוצות רבות של קייטנות כדי לראות, לחוות ולהתנסות ביצירות מחומר גלם לא שגרתי.
"ילדים יכולים במשך שעות להסתכל על היצירות כי הם מגלים בתוכן כל כך הרבה אלמנטים שהם מכירים, זה יכול להיות כריש גדול אבל כשהם מסתכלים מקרוב הם רואים צעצועים, ברגים, חבל של טוש מקלחת, פחיות וכל חומר שביום יום זורקים לפח כשהוא מתקלקל", מספר מוגילנר.