קיץ שקט? לראשונה מאחדים כל הגופים בעיריית רחובות כוחות לקראת החופש הגדול, ומי שיקטפו את הפירות הם בני הנוער של העיר, שייהנו השנה מתוכנית רחבה אל תוך הלילה ובכל שכונה בעיר.
"עיריית רחובות באמצעות החברה העירונית ומחלקת הילדים והנוער מובילה את פרויקט קיץ 2019 באיחוד כוחות ושילוב ידיים של כל גופי הנוער בהובלתנו, ובהם תוכנית 360, עירונוער, מועצת התלמידים, הרשות הלאומית למלחמה בתאונות הדרכים, רשת חוויות והרשות העירונית למאבק בסמים ואלכוהול", אומר אבי יוספי, מנהל מחלקת הנוער ברחובות.
"מרחבים פתוחים עד השעות הקטנות של הלילה". מימין: פיטרו, יוספי וביטון | צילום: אבי מועלם"מרחבים פתוחים עד השעות הקטנות של הלילה". מימין: פיטרו, יוספי וביטון | צילום: אבי מועלם
"מרחבים פתוחים עד השעות הקטנות של הלילה". מימין: פיטרו, יוספי וביטון | צילום: אבי מועלם
("מרחבים פתוחים עד השעות הקטנות של הלילה". מימין: פיטרו, יוספי וביטון | צילום: אבי מועלם)
את שילוב הכוחות יזם ממלא מקום מנכ"ל החברה העירונית איציק עובדיה. "איחדנו כוחות ושילבנו ידיים ואנחנו מובילים קיץ חדש ומרענן לכל בני הנוער, וגם בשכונות עצמן", אומר יוספי. "המטרה היתה לפתוח את המתנ"סים בערב, מה שבשנים קודמות לא עשינו. בני נוער יוכלו להגיע למתנ"סים ולרכוש בעשרה שקלים כרטיסים לשחייה לילית בוויסגל, ויהיו פעילויות נוספות עד 20 שקלים, כולל הסעה, כמו למשל יציאה לסופרלנד וללונה פארק ופעילויות אקסטרים נוספות".
רן דנקר וה'צ'ייסר'
השנה ייפתח לראשונה אולפן שקוף בתוך העירונוער, שיקיים שידורי לייב עם אמנים מוכרים, כמו למשל רן דנקר. "הוא ינגן ויספר על החיים שלו, וגם איתי הרמן, 'הצ'ייסר', יגיע לאולפן השקוף", אומר יוספי ומדגיש כי העירונוער עצמו יהיה פתוח בכל יום עד חצות.
בנוסף, המתנ"סים יהיו פתוחים כמעט בכל יום בשכונות, והמגרשים יוארו ויגיעו אליהם מדריכים שיפעילו את בני הנוער בליגת משחקים שהקבוצות בה יתחרו אחת בשנייה ואף בגמר, שבו תוכרז הקבוצה המנצחת, ובנוסף תוכרז גם הקבוצה ההוגנת ביותר.
הטורנירים במגרשים המוארים יתקיימו על שמו של רונן לוברסקי ז"ל, חייל דובדבן תושב העיר שנהרג בפעילות מבצעית השנה.המתנ"סים שנפתחים השנה לראשונה ומהווים חלק בלתי נפרד ממערך הקיץ יאפשרו פעילויות בעלויות סמליות.
מנהל תחום הנוער ברשת 'חוויות', גולן ביטון, אומר כי נוער רחובות ייהנה השנה מתוכנית מגוונת, מונגשת לכל נער ונערה ומלאת אטרקציות, שיעניקו קיץ מלא בחוויות בכל תקופת החופש. "חלק מהפעילויות בחינם וחלקן במחיר סמלי, כל זאת הודות לתוכנית עירונית אחת שכללה חשיבה משותפת, סיעור מוחות ואיגום משאבים של כלל גופי הנוער ברחובות".
פעילויות קיץ ברחובות | צילום: דוברות העירייהפעילויות קיץ ברחובות | צילום: דוברות העירייה
פעילויות קיץ ברחובות | צילום: דוברות העירייה
(פעילויות קיץ ברחובות | צילום: דוברות העירייה)
עיר הילדים חוזרת
"השנה אנחנו מפעילים שוב את עיר הילדים והנוער בוויסגל", ממשיך יוספי ומפרט את המשאבים המושקעים בנושא. "יהיו מרחבים פתוחים בכל מקום מהצהריים ועד השעות הקטנות של הלילה. יהיו ערבי 'מאסטר שף' וסטנדאפ והופעת סוף קיץ עם שופטים ועדן חסון. אנחנו פותחים את הקיץ ב־1 ביולי ומסיימים אותו ב־28 באוגוסט".
את הקיץ החלו בעירייה ביריד התעסוקה לנוער, שבו הוצעו 600 משרות, תוך העלאת המודעות של בני נוער לנושא ולחיפוש עצמאי של עבודה. "בני הנוער של היום מחפשים עבודה", אומר יוספי. "התודעה לעבודה ולצורך לא להשתעמם גבוהה מזו שלנו היתה".
ומה עם מניעה?
"תהיה ניידת נוער שתסתובב כל יום עד 2:00 לפנות בוקר של 'עיר ללא אלימות' וצוות של מחלקת הנוער, לאתר בני נוער משוטטים ומעשנים ושותים, בעיקר כדי לצמצם ולזהות דברים שקורים עוד לפני שהם קורים", אומר יוספי.
"על הברזלים ובגינות"
על הרכב שמפעילה העירייה לרווחת בני הנוער בימות החופשה מספר אבי פיטרו, המנהל את הרשות העירונית למאבק באלימות, סמים ואלכוהול.
"יש לנו רכב שייעודו הוא רכב נוער", הוא אומר. "היינו ראשונים בארץ בתפיסה הזו שיש לנו צוות שעובד בערב ובלילות, מסתובב ברחבי העיר על הברזלים ובגינות ובשטחים הפתוחים באזורים המזרחיים בעיר, ובמקומות שבדרך כלל לא מגיעים אליהם כל כך, פותחים מחצלות, מדברים איתם ועושים איתם שיח. אנחנו מוצאים את כולם, מכוונים אותם, עוזרים להם, מהווים אוזן קשבת עבורם.
חלק מהיופי זה שאנחנו משלבים ידיים ואנחנו עובדים עם קידום נוער והעובדים הסוציאליים של האגף לשירותים חברתיים, הצוות מורכב מהעובדים כולם יחד, ואנחנו מהווים פסיפס אנושי ומקצועי ורחב. יש לנו גם את סיירת ההורים, צוות ייחודי למגזר הדתי־חרדי שפועל בימי חמישי, וסדרת הרצאות להורים בנושא סכנות ברשת ובנושא סמים וזיהוי התנהגויות חריגות".
קיץ לא שקט בעיר | צילום: דוברות עיריית רחובותקיץ לא שקט בעיר | צילום: דוברות עיריית רחובות
קיץ לא שקט בעיר | צילום: דוברות עיריית רחובות
(קיץ לא שקט בעיר | צילום: דוברות עיריית רחובות)
אתה רואה שיפור עם השנים?
"אנחנו רואים שינויים בדפוסי התנהלות של בני נוער. בעבר הם היו בגינות ציבוריות והיום הם לא שם. אנחנו רואים התניידות מאזורים כאלה ואחרים. אנחנו מגיעים לאזורים מזרחיים ולאזורים שהם לא מיושבים. מוצאים אותם במקומות שונים כי גם הם למדו שמפנים אותם משם, אז זה חלק מזה שאנחנו מבינים שאנחנו צריכים להגיע למקומות פחות הומים. אנחנו מפעילים מאתרים ‑ אנשים שמסיירים ולמעשה מחפשים חבר'ה שמתעסקים בהתמכרות או מכורים, או אנשים שנמצאים על סף הידרדרות ואנחנו עוזרים להם ומפנים לטיפול, גם כשמדובר באנשים מעל גיל 18, העיר נותנת מענה גם להם".
ראש העירייה, רחמים מלול: "השנה הוריתי לבצע פעילות עירונית כוללת, ולפיכך הקמנו את צוות החשיבה והתכנון שבו ישבו נציגי כל הגופים הרלוונטיים. לנוער ברחובות מגיעה התייחסות מיוחדת בימי חופשת הקיץ. לאחר חשיבה וארגון מקיף - אנו שמחים להציג תוכנית עירונית לפעילות איכותית ומגוונת. אנו מאחלים לבני הנוער קיץ בטוח".