עבור אנשים בעלי צרכים מיוחדים שום דבר בעולם הזה לא מגיע בקלות. מדי יום הם נלחמים על זכותם לנהל אורח חיים נורמטיבי. שלושה זוגות, המתגוררים ברחובות, זכו גם לאהבה גדולה. לכבוד יום האהבה הבינלאומי (הוולנטיין) הם מספרים על האושר שזכו לו. זכרו אותם גם ביום ההתרמה לניצן שיתקיים ב-19.2.
מימין לשמאל: אבי וברוריה, דורית ורז, טל וטלי | צילום: דודי רוזןמימין לשמאל: אבי וברוריה, דורית ורז, טל וטלי | צילום: דודי רוזן
מימין לשמאל: אבי וברוריה, דורית ורז, טל וטלי | צילום: דודי רוזן
(מימין לשמאל: אבי וברוריה, דורית ורז, טל וטלי | צילום: דודי רוזן)
דורית ורז
דורית קדוסי ארקין (48) ורז ארקין (38) הכירו בהרמת כוסית של 'ניצן' ברחובות לפני 11 שנה. דורית עובדת כסדרנית ב'שופרסל' ברחובות ורז עובד משק בארגון 'יד לשרה' בראשון לציון. "אני התחלתי עם רז", מספרת דורית. "הייתי חדשה, והוא היה כבר כמה שנים בדיור, ניגשתי אליו וביקשתי להכיר אותו, ומאז לא נפרדנו", היא מספרת בחיוך גדול.
בשנת 2010 רז ודורית התחתנו, וכיום הם מתגוררים בדירה משלהם בדיור 'ניצן' בעיר. "רז תמיד דואג שיהיה אוכל בבית ושיהיה נקי ומסודר. הוא דואג ועוזר לי בבית", מספרת דורית, ומוסיפה: "עם הזמן, הזוגיות מתקדמת, עושים הרבה דברים יחד, מבלים גם לבד וגם עם חברים ויש קשר טוב בין המשפחות. שנינו אוהבים בעלי חיים ולעזור לחברים ולשכנים".
"זוגיות טובה זה קשר טוב". דורית ורז | צילום: דודי רוזן"זוגיות טובה זה קשר טוב". דורית ורז | צילום: דודי רוזן
"זוגיות טובה זה קשר טוב". דורית ורז | צילום: דודי רוזן
("זוגיות טובה זה קשר טוב". דורית ורז | צילום: דודי רוזן)
"אני אוהב שדורית דואגת לי, גם אני דואג לה. אני אוהב את האוכל שלה, אוהב לנקות איתה את הבית ולבנות איתה. יש לנו קשר טוב", מספר גם רז.
מה הסוד שלכם לזוגיות טובה?
"לבלות יחד, לעשות הרבה דברי יחד ובכל זאת לשמור שיהיה גם לחוד", אומרת דורית, ורז מוסיף: "לדאוג לקשר, לדבר".
מה החלום שלכם?
"להמשיך להוכיח את עצמי ולהופיע. ולגבי הזוגיות - שימשיך כך ושנרכב יחד על סוסים", אומרת דורית. "להמשיך להיות יחד עם דורית ולעשות דברים טובים יחד", אומר רז.
מה המסר שתרצו להעביר?
"שזוגיות טובה זה קשר טוב בין בני הזוג. לתת חופש אחד לשני ולעזור ולתמוך כשצריך. לאהוב, לבלות יחד. להיות חיוביים ולחייך אחד לשני". רז מוסיף: "להשתדל לא לריב ולהתעצבן. להיות רגועים".
"אוהבים לבשל יחד". אבי וברוריה | צילום: דודי רוזן"אוהבים לבשל יחד". אבי וברוריה | צילום: דודי רוזן
"אוהבים לבשל יחד". אבי וברוריה | צילום: דודי רוזן
("אוהבים לבשל יחד". אבי וברוריה | צילום: דודי רוזן)
אבי וברוריה
ברוריה רביבו (42) ואבי שאלתיאל (55) הכירו במפעל המוגן בו הם עובדים בנס ציונה, "נכנסתי לשם ומיד פגשתי אותו. אהבה ממבט ראשון. לאבי הייתה אז חברה אחרת מהדיור", מספרת ברוריה.
אבי, כיום טבח בבית אבות ברחובות, עובד צמוד לבת זוגו שעובדת במחלקת השתייה של בית האבות. הם נפגשו לפני 14 שנה במפעל המוגן, ויצאו יחד עם אגודת 'ניצן' לטיול בטבריה, שם ניצתה האהבה, אבי נפרד מבת זוגו דאז, וברוריה הצטרפה לדיור 'ניצן' ברחובות בעקבות האהבה, מאז הם יחד.
"בעקבות הקשר שהתפתח בינינו, ברוריה נכנסה ל'ניצן'. בהתחלה לא גרנו יחד כי ברוריה הייתה צריכה לעבור הכשרה ולמידה לעצמאות. לאחר שנתיים, עברנו לגור יחד", מספר אבי. כיום הזוג מתגורר ביחידת דיור בדירת שותפים של האגודה.
ספרו על הזוגיות שלכם
"היא מאוד יפה בעיני", אומר אבי. "אנחנו אוהבים לעשות הרבה דברים יחד, צוחקים הרבה, נהנים לטייל ביחד. אוהבים לבשל יחד". ברוריה מוסיפה שהיא אוהבת את הצחוק של אבי, "הוא גם מצחיק אותי, מפנק אותי. כל מה שאני רוצה, הוא קונה לי".
מה הסוד שלכם לזוגיות טובה?
"תקשורת. אנחנו יודעים איך לפתור בינינו בעיות", אומרת ברוריה. "אנחנו מבינים אחד את השני", אומר אבי ומוסיף שהקשר הדוק, "המון ביחד. מצד שני, יש חופשיות האחד לשני. למשל, לברוריה יש חונכת שהן נפגשות יחד, לבד".
מה החלום שלכם?
"שתהיה לנו דירה משלנו, בלי שותפים. שנגור לבד", אומר אבי.
מה המסר שתרצו להעביר?
"קשר זה דבר שחשוב לתחזק כל הזמן. גם כשרבים וגם כשקשה. צריך לדעת איך לריב. צריך לדעת לוותר ולהתפשר.", אומרת ברוריה.
"לדעת לתת ספייס אחד לשני". טלי וטל | צילום: דודי רוזן"לדעת לתת ספייס אחד לשני". טלי וטל | צילום: דודי רוזן
"לדעת לתת ספייס אחד לשני". טלי וטל | צילום: דודי רוזן
("לדעת לתת ספייס אחד לשני". טלי וטל | צילום: דודי רוזן)
טלי וטל
טלי מוסקוביץ (39) וטל סלע (48) הכירו לפני 11 שנה במפגשים של 'ניצן'. הקשר החל בהודעות שטלי הייתה שולחת לטל. "גם אני שלחתי חזרה אך לא הבנתי שהיא מחזרת אחרי. באתי לעובדת הסוציאלית של הדיור כדי לשאול אותה לפשר ההודעות האלה. היא הסבירה לי שבעצם היא מחזרת אחרי, התחלנו לצאת ומאז אנחנו יחד", מספר טל.
לפני שמונה שנים עברו השניים לגור יחד. "בהתחלה ישנו יחד רק כמה לילות, ולאט לאט התקדמנו. במקביל, היה לנו טיפול זוגי שקידם אותנו למגורים יחד", מספר טל. "אני יותר חברותית ופתוחה, וטל יותר סגור", אומרת טלי ומוסיפה: "עם השנים ובעזרת הטיפול והצוות, למדנו לקבל את השוני האחד של השני ולמדנו לבוא האחד לקראת השני".
היום טלי עובדת במחסן במפעל "גל שבב" ביבנה וטל כסדרן סחורה ב"גדעון קוסמטיקס" ביבנה. "אני מאוד אוהב את האופי והיופי של טלי. לקח לי זמן ללמוד להיות ספונטני עם טלי ולזרום. היא יותר חברותית ופתוחה ממני", משתף טל, ומודה שטלי לימדה אותו ליהנות מהחיים: "הייתי יותר סגור".
"טל מאוד אכפתי ודואג. הוא מלווה אותי למקומות ודואג לי. הוא מצטרף אלי לביקורי משפחה וזה חשוב לי. אני אוהבת את סופי השבוע שאנחנו לבד. מבשלים יחד. מנקים יחד", אומרת גם טלי.
מה הסוד שלכם לזוגיות טובה?
"לדעת לתת ספייס אחד לשני, להיות ביחד ולדעת להיות גם לחוד. לא לחנוק אחד את השני. אני רגישה ולפעמים יש לי מצבי רוח וטל יודע לתת לי מרחב נשימה ברגעים האלה", מספרת טלי. טל מסכים איתה, ואומר: "לתת מרחב. לדעת לוותר וגם לבלות יחד (לבד כזוג או עם חברים). זמן איכות ובילוי".
מה החלום שלכם?
"להתחתן. את טל זה מלחיץ", אומרת טלי, וטל אומר שהחלום שלו הוא פשוט: "להיות עם טלי".
מה המסר שתרצו להעביר?
"בזוגיות צריך לתת אמון אחד בשני. לסמוך אחד על השני, גם כשקשה. לתמוך. לדאוג לזמן איכות יחד, לבד ועם חברים".
כל הזוגות מתגוררים בדיור 'ניצן רחובות' - "מסגרות שיקומיות המיועדות לבוגרים לקויי למידה, תפקוד והסתגלות, שנזקקים לליווי מפאת קושי הסתגלותי, תפקודי ורמת אינטיליגנציה גבולית. המטרה היא להכשירם לניהול חיים עצמאיים באספקטים של כישורי חיים, תעסוקה ופנאי, זוגיות וחוגים", מסבירה אירית ירון, מנהלת 'ניצן' רחובות.