לילה לא פשוט עבר על תושבי שכונת קריית דוד ברחובות לפני יום הכיפורים, בלילה שבין יום חמישי לשישי. התושבים, שרצו לנוח לפני ערב החג והצום, התעוררו באמצע הלילה לקולות רמים של תרנגולים. לא היה מדובר בחלום, אלא במכירת תרנגולים שהתנהלה ממש מתחת לחלונם.
לרגל יום הכיפורים, החליטו אלמונים למכור תרנגולים שימשו את המעוניינים כדי לבצע את מנהג הכפרות הידוע לשמצה- לאלו שמתעקשים להשתמש בתרנגול ולא בכסף לביצוע המצווה.
הם הגיעו למגרש חנייה ברחוב גוש עציון בשכונה, עם משאית גדולה שבה הוחזקו מאות תרנגולים. מעבר לכך שלא ברורה סמכות הפיקוח על התנאים שבהם מוחזקים התרנגולים, האלמונים בחרו להיכנס עם משאית התרנגולים לתוך השכונה אחרי חצות, ועל פי דברי התושבים נשארו במקום עד 4 לפנות בוקר.
משאית שבתוכה מאות תרנגולים למכירה משאית שבתוכה מאות תרנגולים למכירה
משאית שבתוכה מאות תרנגולים למכירה
(משאית שבתוכה מאות תרנגולים למכירה )
"הם באו בשתיים עשרה בלילה, ואני חשבתי שזה הזוי לחלוטין. ראיתי שמגיעים אנשים לקנות גם בשלוש לפנות בוקר, ובעצם כל הלילה הייתה שם מכירת תרנגולים מטורפת", מספרת תושבת השכונה שראתה את המכירה.
"התקשרתי לפיקוח העירוני והם בעצמם היו בשוק מהדבר, הפקח אמר לי שלא יעשו לנו דבר כזה בשעה כזאת", היא אומרת. בסביבות השעה אחת לפנות בוקר אכן הגיעה ניידת של הפיקוח העירוני למקום, אבל זה לא הביא לסיומה של התקרית המשונה.
"ראיתי שהמוכרים מראים לפקחים משהו בטלפון, ובעלי שמע אותם אומרים: 'תראה את האישור שלי' כשהוא הראה לפקח את הטלפון. הפקחים ראו את ההודעה, והם התקפלו והלכו".
התושבת החליטה להתקשר בשנית למוקד העירוני ולבדוק מדוע המכירה לא הופסקה, שכן הרעש בשכונה מהמכירה היה גדול. "התקשרתי שוב למוקד ושאלתי למה לא קיפלו אותם, אמרו שיש לי אישור. שאלתי אותם בפירוש – 'עיריית רחובות מאשרת למכור תרנגולות באחת לפנות בוקר ברחוב?' וקיבלתי תשובה חיובית. 'אני מבינה אותך אבל כן, יש אישור בגלל יום כיפור', כך אמרו לי", היא מספרת.
אפילו ממרחק של כמה קומות שומעים בחוזקה את רעש קרקור התרנגולות, רואים ושומעים את הרכבים שמגיעים למקום כדי לרכוש תרנגול, שלא ברור באילו תנאים הוחזק.
"המוכרים טלטלו את הלולים והיה פה רעש מטורף, במשאית היו קרוב לאלף תרנגולות ואנשים הגיעו וקנו אותם. פחדתי שיתחילו לשחוט את התרנגולות מתחת לבית אבל כנראה שהן נשחטו במקום אחר, מי מפקח שלא מתעללים בהן?" היא שואלת.
מעיריית רחובות נמסר בתגובה: "הטענות אינן נכונות כלל, שכן לא התקיימה כל מכירת עופות בשכונה. השירות הווטרינרי העירוני נתן 2 הרשאות מיוחדות לביצוע מנהג הכפרות בעיר רחובות, האחת ברחוב ההגנה ביום חמישי בשעות הערב, והשנייה בבית חב"ד שברחוב התחייה.
"המשאית המדוברת הינה המשאית שיועדה לקיום מנהג הכפרות בבית חב"ד אשר חנתה במגרש החניה הסמוך לבית חב"ד. העופות נלקחו לטובת טקס הכפרות בלבד ולאחר מכן הוחזרו לכלובים שבמשאית. השנה צומצם משמעותית מספר בעלי החיים אשר נעשה שימוש בהם למנהג הכפרות ואנו תקווה כי בשנים הבאות יצומצם עוד יותר השימוש בבעלי חיים למטרת הכפרות.
"יחד עם זאת, ובשל הצורך של מספר אוכלוסיות לביצוע המנהג, אושרו שני אתרים בעיר תחת פיקוח של השרות הווטרינרי העירוני ומשרד החקלאות תוך הקפדה על שמירת רווחת בעלי החיים ובריאות הציבור. בכל מקרה לא נמכרו עופות לאנשים".