"הגעתי למצב שכשאני רואה שוטר, אני מורידה את הראש ומתפללת רק שיעבור", כך אומרת השבוע צעירה תושבת רחובות, שנגררה בכוח לניידת משטרה כשרק חזייה לגופה, אך הואשמה לבסוף בתקיפת השוטר שגרר אותה. בשבוע שעבר היא זוכתה מאשמה והתיק בעניינה הוחזר למח"ש (המחלקה לחקירות שוטרים) לבדיקת התנהלות השוטרים.
המקרה אירע בחודש יולי 2011, כשהיא וחברתה הטובה יצאו לבלות במועדון בפארק המדע. הבילוי של שתי חברות טובות, שרצו להעביר ערב כיפי עם מוזיקה טובה וכוסית אלכוהול, הסתיים סמוך לשעה ארבע לפנות בוקר, כשעלו על מונית בדרכן הביתה.
לא חלפו חמש דקות נסיעה וניידת משטרה ביקשה מהנהג לעצור בצד. לטענת השוטרים, הנהג ביצע פניית פרסה במקום אסור. "היינו ברכב, ואחרי שראיתי שזה לוקח זמן, פתחתי את החלון ושאלתי את אחד השוטרים: 'זה ייקח עוד הרבה זמן?'. אף אחד לא הגיב, ואחרי עוד רבע שעה, פניתי לשוטר אחר שעבר על יד המונית ושאלתי אותו אם אני וחברה שלי יכולות לקחת מונית אחרת. זה היה מוגזם, חיכינו שם יותר מחצי שעה".
לתשובה בנוסח של 'מה? החמצן של הבלונד שלך עלה לך למוח? סעי, סעי, תסגרי את החלון', היא לא ציפתה. אחרי שהסתכלה עליו במבט המום, היא יצאה מהמונית, ניגשה לשוטר אחר שהיה במקום וביקשה ממנו שייתן לה את הפרטים של השוטר הראשון. השוטר שדיבר אליה בגסות, כך נראה, התעצבן מעצם פנייתה לעמיתו, ולטענתה החל להשתולל ואז אזק אותה וגרר אותה מהמונית לעבר הניידת.
על פי גרסת המשטרה, שמובאת בהמשך בכתב האישום שהוגש נגדה, הצעירה העליבה את השוטר, התנגדה למעצר, בעטה לכל עבר ואף ניסתה לנשוך את השוטר. בין היתר נטען בכתב האישום, שבמהלך המאבק שהתחולל בין השניים, היא עיקמה את אגודלו של השוטר ושרטה אותו בציפורניה.
פרט נוסף שלא מתואר בכתב האישום, אולם עומד במרכזו של זיכויה, הוא שבמהלך העימות בין השניים, בעוד היא מנסה להתנגד למעצר, נפרמו כפתורי החולצה שלבשה, והיא מצאה את עצמה כמעט עירומה, כאשר מה שמכסה את פלג גופה העליון היא חזייתה בלבד. "זה היה נראה מבחינת השוטרים כמו הצגה והם פשוט עמדו והסתכלו עליי", העידה בדמעות על החוויה שעברה, בעוד שכנים ששמעו את הצעקות ממרפסות הבתים, ושוטרים נוספים שהיו במקום צופים בה. "הוא ריתק אותי לרצפה. אמרתי לו: 'היי, אתה לא רואה שאני עירומה? תשחרר אותי', אבל לא היה נראה שאכפת לו".
במסגרת ההליך המשפטי, העידה החברה בבית המשפט: "זה היה נראה כמו אונס. השוטר משך אותה מהצד והכניס אותה, כששוטר אחר משך אותה מהצד האחר והיה קטע שהוא גם שכב עליה. זה מאוד קשה לי לספר את מה שראיתי באותו יום, אני מעדיפה שלא להיזכר ביום הזה".
עו"ד דגנית משעלי-ביטון מהסנגוריה הציבורית, שייצגה את הצעירה, מסרה בהתייחס להכרעת הדין: "אנשים חווים מעצר בלתי חוקי ברמה היומיומית. המקרה הזה רק מוכיח שהם צריכים לדעת שהם יכולים להתנגד למעצר כזה. הרבה מהם לא רוצים לעבור את התהליך של המשפט, כי זה באמת תהליך ארוך, אבל הם צריכים לדעת שיש שופטים במדינה".
מהמחלקה לחקירות שוטרים בפרקליטות המדינה נמסר בתגובה: "בתום הבדיקה שנערכה במח"ש, על בסיס החומר שנאסף אותה עת ושלא נפרש בפני בית המשפט, נמצא כי דובר בשימוש בכוח לכאורה אגב הפעלת סמכות (בלא קשר לשאלת שיקול הדעת שבמעצר). באותה עת, על בסיס המידע שהיה בפני מח"ש, לא נמצאה תשתית מספקת לחקור את השוטר באזהרה. לעת זו, לאור הכרעת הדין, בדעת מח"ש ללמוד את ממצאיה, לקבל לידיה את מלוא החומר שהיה בפני בית המשפט ולעיין שנית בהחלטה שלא לחקור".
הסיפור המלא בגיליון סופ"ש של 'ידיעות רחובות'
פרסום ראשוני: 07:35 , 09.07.15