'אני מוכן לקנות לך מכונת גילוח כדי שתתגלח לידנו. לפי איך שאנחנו רואים את פניך אתה לא ראוי לעלות כחזן'. במילים אלה הושפל יאיר מדאר בן ה־80, שבמשך שנים שימש כחזן בבית הכנסת במושב גני יוחנן. בשנה האחרונה הורחק מדאר מהמקום על ידי קבוצת מתפללים, שמצאה אותו "לא כשר" לשמש בתפקיד החזן בבית הכנסת.
הוכה במוט ברזל באמצע התפילה כבר הורדתם את האפליקציה של mynet?
הסיפור הזה נשמע כאילו לקוח מתקופות חשוכות יותר, אולם כפי שעולה מכתב התביעה שהוגש לאחרונה לבית משפט השלום ברחובות, סכסוך בין מתפללי בית הכנסת בגני יוחנן הידרדר בשנה האחרונה למסכת השפלות. היעד: החזן הוותיק של המקום, שהתבקש בין היתר להוכיח שהוא אינו מתגלח בתער.
עבור יאיר מדאר, בית הכנסת היה במשך שנים ביתו השני. הוא הגיע אליו מדי יום ביומו, התפלל בו ובעיקר אהב את מנהג העלייה לתורה, כשהוא משמש כחזן בבית הכנסת במשך שנים רבות.
אולם כפי שעולה מכתב התביעה, לפני כשנה וחצי, התהפכו היוצרות בבית הכנסת, המשמש כמקום מפגש לאחדים מאנשי המושב שנוהגים להגיע אליו בעיקר בסופי שבוע. לטענת מדאר, קבוצת מתפללים ובראשם הגבאי, מוטי זיגדון, ביקשו להדיר אותו מסדר העלייה לתורה. הסיבה לכך הייתה כי מדאר לא מתנהג על פי ההלכה, ויש חשש שהוא מתגלח בתער.
מידת הגילוח של מדאר הפכה, כך נראה, לשיחת היום בבית הכנסת, כשהרב אלדד אמיתי, מבאי המקום, אף פנה אליו והציע לו כי יקנה עבורו מכונת גילוח. 'תתגלח לידנו', אמר למדאר, שטוען כי למשמע הדברים נפגע קשות. "הרב הוסיף חטא על פשע", נטען בתביעה, "כשביקש לבייש את מדאר ולהציג אותו כעני ודל, וכמי שאינו עומד בפני עצמו". מדאר מוסיף בתביעה, כי הדרישה שיתגלח לפני נוכחי בית הכנסת פגעה קשות בכבודו, ואף הזכירה לו טקסי השפלה ידועים לשמצה אשר התחוללו ברחבי העולם נגד היהודים.
עוד מצוין בתביעה, כי בישיבה שנערכה בעניינו של מדאר, נאמר כי אנשי המושב מתחזקים באמונתם, ולבית הכנסת מגיעים תלמידי חכמים המבקשים לעלות לתורה, זאת לכאורה על חשבונו של מדאר, שהרגיש במהלך אותו זמן כמי שמבקשים לדחוק אותו לפינה ורומזים לו כי אין הוא ראוי לשמש כחזן.
בפרוטוקול הדיון שנערך בנושא נרשם עוד כי מדאר אף מתגלח בחול המועד ודיבורו אינו מתאים לאדם אשר משמש כשליח ציבור. "כל עולמי אני חי חיי קהילה דתית", אמר השבוע מדאר. "הדרישה שאגדל זקן היא השפלה וכפייה דתית של ממש על אורחות חיי, שמחת החיים שהייתה לי כחזן אבדה".
בא כוחו של מדאר, עו"ד בני דקל, אמר השבוע כי מצער לראות שדווקא אנשים שאמונים על הלכת איסור לשון הרע, אינם רואים לנגד עיניהם את "דמו הנשפך" של מרשו. "במקרה המדובר נראה כי הנתבעים חצו 'קו אדום' לפי כל אמת מידה מוסרית".
זיגדון, המשמש כיו"ר הוועד הדתי במושב, מסר בתגובה: "אלה שקרים. כל מה שביקשנו זה שיגדל זקן קטן, שלא יתגלח עם תער וכך יהיה חזן. הוא לא הסכים. לפי ההלכה כך זה צריך להיות. לא יכול להיות שאדם שמתגלח עם תער יהיה שליח ציבור. האם זה שאמרתי לו שיגדל זקן זו הוצאת דיבה? בסך הכל ביקשנו ממנו בצורה מכובדת. את החתכים מהתער אנחנו ראינו על הפנים שלו. אין לו חזקה לבית הכנסת. פנו אליי כמה אנשים שמתחזקים בדת ואמרו לי שאם הוא ממשיך להגיע לבית הכנסת הם לא מתכוונים להמשיך להגיע, אז זה גם מה שגרם לנו לדבר איתו".
טרם הוגשו כתבי הגנה.