דורי ותומר רכטמן מרחובות העפילו לגמר אולימפיאדת הלשון הראשונה שנערכה באוניברסיטת תל אביב בשבוע שעבר, וקטפו תארים ייחודיים. דורי (14) שלומד בקריית החינוך מדעים בעיר ותומר (12) בבית ספר ניצני המדע, הגיעו לתחרות לאחר שאמם רוני נתקלה בפרסום על קיומה בקבוצת פייסבוק של הורים לילדים מחוננים. שניהם ילדים מחוננים, ועוד קודם לכן קטפו פרסים כשהשתתפו באולימפיאדת המתמטיקה.
1 צפייה בגלריה
אורי ודורי. הכל נשאר במשפחה
אורי ודורי. הכל נשאר במשפחה
תומר ודורי. הכל נשאר במשפחה
( צילום: אוניברסיטת תל אביב)
עוד כשהיו קטנים המורות היו מספקות להם חומרי העשרה שונים במתמטיקה כי לא תמיד החומר תאם את הרמה הגבוהה שלהם גם במתמטיקה וגם בלשון. אמם מספרת ששניהם התחילו לקרוא לפני כיתה א'.
"במתמטיקה יצא לנו להסתכל על שאלות שהיו בשנים קודמות, הן מצליחות להיות מאתגרות, פה בגלל שזו הייתה הפעם הראשונהשהאולימפיאדה התקיימה לא היה לנו מאיפה לקבל מידע על השאלות או על מה שצפוי", אומר תומר.
"בתחרות בלשון עוד לפני כן היה שלב א' בבית, מי שעבר אותו הגיע לאולימפיאדה באוניברסיטת תל אביב", מסביר דורי.
דורי זכה בהצטיינות, אחד מבין שני משתתפים שזכו בה, ותומר זכה בצל"ש. בשלב המקדים השתתפו 1,800 תלמידים ובשלב הגמר השתתפו 166 תלמידים, וילדי משפחת רכטמן קטפו את המקומות הראשונים וזכו גם בפרס כספי. על השאלה מה הם אוהבים יותר - לשון או מתמטיקה - לא הצליחו לענות: "אי־אפשר להשוות", אומר דורי.
ד"ר עינת גונן, ראשת החוג ללשון העברית ולבלשנות שמית באוניברסיטת תל אביב, אמרה שהאולימפיאדה נוסדה כדי לחשוף את הנוער להתבוננות רחבה יותר בשפה, דרך פרישה של קשת שאלות וחידות מאתגרות ולא שגרתיות. "השאלות כוללות תרגילי מחשבה והיגיון לשוני, פיענוח צפנים, חידות של חוקיות משווה בשפות שמיות עתיקות, פירושי מילים וניבים, הסקת חוקיות של העברית המקראית על יסוד דוגמאות ועוד. שאלות אחדות בתחרות עוסקות בליבת החומר הנלמד בחוג ללשון העברית ולבלשנות שמית אוניברסיטה, ואחרות בחשיבה לוגית־מתמטית".
כל העדכונים - חדשות רחובות