מגיעים לעבודה בפארק תמר (פארק המדע) ברחובות עם הרכב הפרטי? כדאי שתחשבו על זה שוב. הפארק המאכלס חברות ועסקים רבים נבחר לפיילוט ארצי- "נתיב לעסקים" מבין עשרות אזורי תעסוקה ברחבי הארץ. המשמעות: דברים עומדים להשתנות.
2 צפייה בגלריה
פארק תמר ממעוף הציפור
פארק תמר ממעוף הציפור
פארק תמר ממעוף הציפור
(צילום: עיריית רחובות)
משרד התחבורה, באמצעות חברת נתיבי איילון ובשיתוף עם מנהלת תחליפי דלקים ותחבורה חכמה, בחרו באזור התעסוקה ת.מ.ר (פארק המדע) לקידום תכנית מקיפה וייחודית שנועדה ליצור שינוי חיובי בהרגלי הנסיעה לעבודה ולצמצם את הגודש בכבישים.
במסגרת התוכנית יוצעו למעסיקים פתרונות תחבורתיים מגוונים, שיתאימו לצרכים של הארגון והעובדים. זאת מאחר והעומס הגובר בכבישי הארץ מהווה מכשול מהותי לצמיחה במשק, ופוגע בפריון ובאיכות החיים של עובדים ומעסיקים כאחד. ההבנה שהפתרון לא יגיע רק מפתרונות תשתיתיים, וכי למעסיקים מקום מרכזי ביכולת להשפיע על תרבות ההגעה אל וממקום העבודה, זכתה להכרה נרחבת בעולם.
בהתאם לכך, התוכנית תספק למעסיקים כ-60 כלים פרקטיים לעידוד הפחתת השימוש ברכב פרטי, על מנת שיוכלו להציע לעובדיהם פתרונות תחבורה אלטרנטיביים.
לשם כך נבחנו ונבחרו פתרונות רבים ומגוונים שהם ריאליים ליישום, החל מחלוקת מוצרי כושר נלווים, והקמת מתחם למקלחות ולוקרים, ועד ליצירת קווי תחבורה ציבורית המותאמים למרכזי תעסוקה, צמצום תקני חניה והקצאתם לרכבים שיתופיים ועוד. המעסיקים והעובדים שירצו בכך יוכלו לבחור מבין האפשרויות הרבות את אלה שיסייעו להם לשפר ולייעל את התנהלותם התחבורתית.
במסגרת התוכנית, מתקיים שיתוף פעולה עם ארגון "מעלה" – "עסקים מנהיגים אחריות חברתית", הפועל למען קידום אחריות תאגידית והנעת עסקים לאימוץ סטנדרטים חברתיים וסביבתיים, במטרה לזהות את התחומים בהם ניתן להגדיל את ההשפעה החיובית של עסקים ולרתום אותם – באופן התנדבותי – לשינוי שישפיע לטובה עליהם, על איכות החיים של עובדיהם ועל המשק הישראלי בכללו.
במדד "מעלה" האחרון פורסם, לראשונה, קריטריון חדש שהתווסף במסגרת שיתוף הפעולה למדד האחריות התאגידית של הארגון, בנוגע להקלה בגודש בכבישים ויעילות תחבורתית, והחל ממדד שנת 2021- חברות שיאמצו את עקרונות התכנית ויעודדו עובדים להגיע באמצעים חלופיים יקבלו ניקוד במדד מעלה.
2 צפייה בגלריה
(רחמים מלול בפארק המדע | צילום: אבי מועלם)
ראש העירייה, רחמים מלול: "פארק העסקים תמר ברחובות נבחר לפיילוט ארצי בשל הפעילות האינטנסיבית של מינהלת אזורי התעסוקה העירונית, ולאור תמהיל המעסיקים האיכותי והאכפתי שקיים כאן. אנו מקדמים שינוי שכזה וגאים בכך שמשרד התחבורה ונתיבי איילון בחרו דווקא במרחב העסקי של רחובות לקידום התוכנית. נמשיך להיות קטר שמוביל שינויים חיוביים".
עו"ד עדי מוטולה-ספיר, סמנכ"ל פיתוח עסקי בהל"ר וראש מנהלת אזורי תעסוקה: "הכוונת משאבים לעיר רחובות היא חלק ממגוון הפעולות המקודמות על ידנו לרווחת החברות ועובדיהם. אני שמחה על הבחירה בנו להובלת מהפך לאומי ומזמינה חברות ועסקים להצטרף לתוכנית, שהינה וולנטרית, ובמסגרתה יחשפו המעסיקים לכלים אטרקטיביים ויעלים להפחתת השימוש ברכב הפרטי אשר יושמו בהצלחה ברחבי העולם".
מנכ"ל נתיבי איילון איתמר בן מאיר: "העומס בכבישים הוא בעיה מורכבת שמצריכה התייחסות כוללת של כל הגורמים שמשפיעים עליה ומושפעים ממנה. הנוסעים אמנם צריכים להבין שעדיף להם לוותר על הרכב הפרטי אך חייבים ליצור עבורם עוד פתרונות, ואנו מאמינים שהמעסיקים הם עוד דרך חשובה ומשמעותית להוביל לשינוי הדרוש".
לעדכונים - חדשות רחובות