פקחי היחידה לאכיפת פסולת בנייה והשיטור העירוני יצאו ביום שישי האחרון לסיור יזום בשכונת אושיות. במהלך הסיור שמעו קולות שבר וניפוץ חריגים מחצר בניין, בסמוך לגן ילדים ובתי כנסת. עם הגעתם לחצר הבניין הם גילו כי מישהו משליך לוחות אסבסט (חומר מסוכן לסביבה) מגג הבניין בקומה 4 לחצר הבניין.
לוחות האסבסט שהושלכולוחות האסבסט שהושלכו
לוחות האסבסט שהושלכו
(צילום: עיריית רחובות)
אסבסט הוא חומר עשוי סיבים ששימש בעבר להכנת גגונים. החומר יכול להתפורר במגע יד קל ועל ידי כך לשחרר סיבים לאוויר, שחודרים לגוף האדם דרך הנשימה. הנזק הבריאותי נגרם כשהאדם שואף אל ריאותיו את סיבי האסבסט המרחפים באוויר, זה זמן רב ידוע שהאסבסט הינו חומר שעלול לגרום לסרטן.
בשל העובדה כי מדובר בחומר מסוכן לסביבה, על פי החוק יש לטפל בו בזהירות רבה: יש למנוע חשיפה של הציבור הרחב למפגעי אסבסט ולצמצמהּ ככל האפשר, אסור לגרום למפגע אסבסט, וטיפול במפגעי אסבסט ייעשה על ידי בעל רישיון לעסוק באסבסט מטעם המשרד להגנת הסביבה.
לאור האמור לעיל, הפקחים מיהרו לבניין, עיכבו את המשליך והחלו בהליך אכיפה כנגדו.
בשל המסוכנות לסביבה, אזור ההשלכה תוחם באמצעים נדרשים כדי להרחיק משם תושבים ולמנוע שאיפה של הסיבים מהאסבסט שהושלך ארצה.
המשליך זומן לחקירה, והמשך הטיפול עבר למשטרה הירוקה של המשרד להגנת הסביבה, כאשר הקנס הצפוי על המעשה הוא עד 250,000 ש"ח.
עירן גיאת, מנהל השיטור העירוני באגף התנועה, פיקוח, שילוט ושיטור עירוני: "זהו מקרה חמור של פגיעה בסביבה, אשר מסכן את בריאות תושבי רחובות. כל הכבוד לפקחים על התגובה המהירה להשלכת לוחות האסבסט, שמנעה פגיעה בשל מסוכנות החומר".