ניידת הממוגרפיה שיזמה ורכשה האגודה למלחמה בסרטן נועדה לצמצם פערים בהיענות לבדיקת הממוגרפיה, החשובה לגילוי מוקדם של סרטן השד. הניידת מופעלת על ידי צוות מקצועי של רשת בתי החולים אסותא, המורכב מנשים בלבד, אשר אחראי לביצוע בדיקות האבחון והפענוח. בניידת יש חדר בדיקה המצויד במכשיר ממוגרפיה מתקדם וביצועיה נמצאים תחת תוכנית בקרת האיכות של משרד הבריאות, הפועלת במימון האגודה למלחמה בסרטן.
בדיקת הממוגרפיה, מתבצעת ללא תשלום כחלק מסל הבריאות, לנשים בגיל המתאים במסגרת התכנית לגילוי מוקדם של סרטן השד שהוקמה ביוזמת האגודה למלחמה לסרטן ומופעלת בשיתוף משרד הבריאות וכל קופות החולים, כללית, מכבי, מאוחדת ולאומית. הבדיקה נערכת לנשים מגיל 50 ומעלה, פעם בשנתיים ולנשים באוכלוסיית סיכון, נשאיות גנטיות ונשים להן אם או אחות שחלו בסרטן השד, מגיל 40 ומעלה, פעם בשנה.
לנשים להן נמצאה מוטציה גנטית, ניתנת הבדיקה מגיל מוקדם יותר, על פי המלצת הרופא, כחלק מסל הבריאות. הבדיקה מתבצעת על ידי יצירת קשר של צוות המרפאה של קופת החולים, אליה אמורה להגיע הניידת, כך שנשים בגיל המתאים, תקבלנה הזמנה הכוללת כבר תאריך ושעת בדיקה, זאת בהתאם למועד בו תפעל הניידת ביישובן.
מוטי ברק, יו"ר סניף האגודה למלחמה בסרטן בעיר רחובות מסר כי: "הפעילות החיונית של האגודה למלחמה בסרטן, באמצעות ניידת הממוגרפיה, מצילה חיים ומובילה להפחתת התמותה כתוצאה מסרטן השד. הנגישות הנוחה של הנשים לניידת לצד פעילויות ההסברה שלנו, תוך שימת דגש על כל המגזרים באוכלוסייה מגבירה משמעותית, את ההיענות לבדיקה, וגורמת להן לקחת אחריות על הבריאות שלהן. בהזדמנות זו אני קורא לתושבי רחובות והסביבה שרוצים להתנדב למען האגודה למלחמה בסרטן קרוב לביתם, לפנות אלי לטלפון שמספרו 052-4238341 ונשמח לאפשר להם להתנדב מתי שנוח להם במשימות מגוונות כחלק מהקהילה המקומית של המתנדבים הפרוסים בסניפים של האגודה ברחבי הארץ, השותפים לקידום המאבק בסרטן באזור מגוריהם. בקרוב גם יערך מבצע הקש בדלת ואנחנו נמצאים בעיצומו של גיוס מתנדבים חדשים, אז נשמח שתצטרפו אלינו".
הרצאות ללא תשלום
בנוסף לתכנית לגילוי מוקדם של סרטן השד, עורכת האגודה למלחמה בסרטן הרצאות ללא תשלום בנושא סרטן השד, האבחון המוקדם והפחתת הסיכון לחלות בכל רחבי הארץ לרבות באזורי פריפריה חברתית וגיאוגרפית. ההרצאות מבוססות על הקווים המנחים ששמירה על אורח חיים בריא, הכולל פעילות גופנית, משקל תקין, תזונה בריאה, הגבלת שתיית אלכוהול והימנעות מעישון והשמנה יכולים להפחית את הסיכון לחלות בסרטן שד ובסוגי סרטן נוספים. ההרצאות נערכות בחברות, ארגונים ומוסדות ומוגשות על ידי אחות מתאמת שד מטעם האגודה למלחמה בסרטן וכן כוללות סיפור אישי של מתנדבת בפרויקט יד להחלמה של האגודה למלחמה בסרטן אשר התמודדה עם סרטן השד ותומכת בנשים חדשות שזה עתה חלו. להזמנת הרצאה ללא תשלום בנושא, יש לפנות לאתר האגודה למלחמה בסרטן.
אילוסטרציה. צילום: shutterstockאילוסטרציה. צילום: shutterstock
אילוסטרציה. צילום: shutterstock
(אילוסטרציה. צילום: shutterstock)
איבחון מוקדם מציל חיים
סרטן השד היא מחלת הסרטן השכיחה ביותר בקרב נשים. אבחון מוקדם של סרטן השד משפר את סיכויי ההחלמה ומעלה את שיעור הריפוי לכ- 90% ויותר ובכוחו להציל חיים. גילוי מוקדם גם מקטין לעיתים את משך ועוצמת הטיפולים. על אישה שאובחנה עם סרטן השד, לזכור, כי הודות לשיפור דרכי הטיפול במרבית המקרים המחלה ניתנת לריפוי. בזכות הקמת מרכזי שד כוללניים, ניתן היום טיפול של צוות רב תחומי תחת קורת גג אחת, כשהמטופלת במרכז.
על בסיס שיקולים מקצועיים
האגודה למלחמה בסרטן הינה ארגון ללא כוונות רווח וכל שירותיה ניתנים לחולים ולבריאים ללא תשלום. כל זאת הודות לתרומות הציבור בלבד, וכעיקרון ללא כל מימון מתקציב ממשלתי כלשהו, כדי שתוכל לפעול על בסיס שיקולים מקצועיים. האגודה פועלת בכל החזיתות, לקידום המחקר, דרכי המניעה, האבחון המוקדם, שיפור דרכי הטיפול והשיקום של החולים והמחלימים. הפרויקטים בהם משקיעה האגודה למלחמה בסרטן את תרומות הציבור נקבעים על ידי ועדות מקצועיות שחברים בהן בהתנדבות נציגים ממיטב אנשי הרפואה והמחקר ברחבי הארץ, והם נבחנים בקפידה, לאחר שיקול דעת מקצועי וענייני ברמה הלאומית.
מענק כספי לילדים ומבוגרים
האגודה למלחמה בסרטן גם השקיעה בין שאר פעילויותיה במהלך העשור האחרון כ-40 מיליון שקלים במימון סיוע חומרי ראשוני לילדים ומבוגרים חולי סרטן, הנמצאים במצוקה כלכלית מיוחדת בזמן היותם בטיפול אקטיבי במכונים האונקולוגיים. הסיוע הכספי ניתן על פי קריטריונים מוגדרים, רפואיים וכלכליים, עד ששירותי הקהילה והביטוח הלאומי מתחילים לסייע. המענק הכספי אותו מקבלים ילדים ומבוגרים מהאגודה מעניק להם "אוויר לנשימה" עד שגלגלי הבירוקרטיה מתחילים לפעול ומתאפשר בזכות תרומות הציבור.
מחקר הסרטן
מתוך ראיה כי המחקר של היום הוא התרופה של מחר האגודה למלחמה בסרטן, השקיעה במהלך העשור האחרון כ – 50 מיליון שקלים במימון עשרות מחקרים של רופאים וחוקרים מישראל בתחום המלחמה בסרטן. המחקרים שנמצאו ראויים לתמיכה על ידי חברי ועדת המחקר של האגודה בראשות פרופ' אלי פיקרסקי, מהאוניברסיטה העברית והדסה, עוסקים במגוון תחומי הסרטן השונים. גם פרופ' אהרון צ'חנובר, אשר זכה בשנת 2004 בפרס נובל לכימיה, קיבל כחוקר צעיר, מענקי מחקר מהאגודה למלחמה בסרטן בראשית צעדיו, כיהן אף הוא במשך עשור כחבר בוועדת המחקר של האגודה וכיום מכהן כנשיא כבוד של האגודה.
לידיעת חולי הסרטן מהפריפריה
חולי סרטן העוברים טיפולים באיזור המרכז, יכולים ללון ללא תשלום במהלך השבוע במעון של האגודה למלחמה בסרטן הנמצא בעיר גבעתיים. המעון שהוקם על ידי האגודה למלחמה בסרטן הודות לתרומה נדיבה של סר צ'ארלסקלור, מיועד לשמש כבית לחולי סרטן המקבלים טיפולים במכונים האונקולוגיים של בתי החולים הגדולים. החולים שוהים במעון חמישה ימים בשבוע, מיום ראשון בבוקר עד יום חמישי בצהריים, מקבלים ארוחות חמות בריאות וטריות, מוסעים בכל בוקר לבתי החולים לקבלת הטיפול במחלתם, ובסופי השבוע חוזרים לבתיהם. הם יכולים להשתתף בקבוצות תמיכה לחולים ולבני משפחתם, לקחת חלק במפגשים בנושא זכויות ושירותים לחולים ולמחלימים, בפעילויות גוף-נפש, בסדנאות טיפוח ואיפור ופעילויות סביב חגי ישראל. הצוות המטפל כולל אחיות מוסמכות, בעלות ניסיון בתחום הסיעוד האונקולוגי, העומדות בקשר מקצועי שוטף עם רופאי המכונים האונקולוגים ורופאי המשפחה של המטופלים, המגובים בכוננות של רופאים מיומנים. הצוות מספק השגחה מקצועית וסיוע בהתמודדות עם תופעות הלוואי של הטיפול הכימי או הקרינתי ועם מחלות רקע מגוונות. במעון ישנם חדרים מרווחים, אותם חולקים שני מטופלים. בחדרים ישנם שירותים ומקלחת חדישים צמודים, מיזוג אוויר ומערכת תקשורת אחות - חולה. חדר תרבות, חדרי טלוויזיה, חדר אומנות שימושית.האפשרות לשהות בתקופת הטיפולים ללא תשלום במעון של האגודה למלחמה בסרטן, פתוחה לחולי הסרטן שגרים בכל ערי הפריפריה ועוברים טיפולים במרכז. לקבלת מידע נוסף ניתן ליצור קשר במהלך כל שעות היממה עם צוות מעון קלור של האגודה למלחמה בסרטן בטלפון 03-5721623/4 או להיכנס לאתר האגודה למלחמה בסרטן לקישור הבא.
מעון קלור של האגודה למלחמה בסרטן בגבעתיים. צילום: דוברות האגודה למלחמה בסרטןמעון קלור של האגודה למלחמה בסרטן בגבעתיים. צילום: דוברות האגודה למלחמה בסרטן
מעון קלור של האגודה למלחמה בסרטן בגבעתיים. צילום: דוברות האגודה למלחמה בסרטן
(מעון קלור של האגודה למלחמה בסרטן בגבעתיים. צילום: דוברות האגודה למלחמה בסרטן)
באגודה למלחמה בסרטן פעילים בקהילה המקומית כ-3,500 מתנדבים מסורים הפרוסים בכ-70 סניפים בכל רחבי הארץ ושותפים לקידום המאבק בסרטן באזור מגוריהם. המתנדבים עורכים פעילות הסברתית, יוזמים אירועים לגיוס תרומות ומשתתפים בפעילות לתמיכה בחולים בקהילה.
ניידת הממוגרפיה תגיע לעיר רחובות בתחילת אוגוסט 2019. לקביעת תור ולקבלת פרטים נוספים על ניידת הממוגרפיה של האגודה למלחמה בסרטן, המופעלת על אסותא, על כל אישה לפנות לסניף קופת החולים שלה.