שלט בכניסה. צילום: אביגיל קדםשלט בכניסה. צילום: אביגיל קדם
שלט בכניסה. צילום: אביגיל קדם
(שלט בכניסה. צילום: אביגיל קדם)
עישנתם במקום ציבורי ברחובות? לא בטוח שתקבלו קנס. על פי דו"ח משרד הבריאות על העישון בישראל, בעיריית רחובות ובית החולים קפלן לא נתנו קנסות במקומות בציבוריים בעיר ב-2018.
כל זאת, למרות שתקנות החוק למניעת העישון הורחבו במקומות הציבוריים וחלה על העירייה חובה לדווח לשר הבריאות על פעולות הפיקוח שנקטה הרשות, ולמרות שהעישון בשטח בית החולים מתאפשר בדיוק כפי שהתאפשר לפני הרחבת הצו.
ברחובות כאמור לא ניתנים קנסות בנושא, ובמקומות ציבוריים כגון הכניסה לקניון, גנים ציבוריים, פאבים ומסעדות העישון מתאפשר ללא אכיפה.
בשנים האחרונות הוגדלו התקנות בנושא העישון במקומות ציבוריים והחל מאוגוסט בשנה שעברה אלה הוחרפו עוד יותר. על פי צו החוק למניעת העישון חל איסור עישון גם במקומות בהם נערכים אירועים והופעות תחת כיפת השמיים בהם משתתפים למעלה מ-50 איש, בכל מקום בשטח בתי חולים או מרפאות (לרבות מחוץ למבנה), רשויות ציבוריות, משרדים ממשלתיים, בתי משפט, מועצות דתיות, מקומות בהם מתקיימת פעילות גופנית (גם באוויר הפתוח, כמו מגרש כדורסל ומתקני כושר תחומים), בריכות שחיה, באזורי כניסה לגני ילדים, בגני שעשועים, בחניון ציבורי מקורה או תת קרקעי ובגני חיות.
צילום: מתוך דו"ח משרד הבריאותצילום: מתוך דו"ח משרד הבריאות
צילום: מתוך דו"ח משרד הבריאות
(צילום: מתוך דו"ח משרד הבריאות)
כמו כן, הצו קובע כי הנהלות בתי חולים, מרפאות, משרדים ממשלתיים, חניונים, גני חיות ואירועים יהיו רשאים לקבוע אזורי עישון בטווח של 10 מטרים מהכניסה או היציאה, בתנאי שלא יהוו מטרד בחלקים אחרים של המקום ולא יהיו בתי מגורים.
בתי חולים ממשלתיים יכולים על פי החוק להקים מערך סדרנים ממונים שבאפשרותם לבצע אכיפה בכפוף להקמת מערך מנהלי הכולל ליווי משפטי ומנגנון גביית קנסות. בתי חולים שאינם ממשלתיים יכולים לאמץ את מנגנון האכיפה ולפיו האכיפה תבוצע על ידי סדרנים מטעם בית החולים בשיתוף הרשות המקומית.
בפועל, כיום, רוב בתי החולים הלא ממשלתיים פועלים בכפוף לחוזר מנהל הרפואה על פיו הם יוצרים קשר עם הרשות המקומית לתיאום הסדרי האכיפה, מה שבפועל לא קרה במהלך שנת 2018 על פי נתוני משרד הבריאות.
צילום: מתוך דו"ח משרד הבריאותצילום: מתוך דו"ח משרד הבריאות
צילום: מתוך דו"ח משרד הבריאות
(צילום: מתוך דו"ח משרד הבריאות)
"פינת העישון לא זזה, מי שעל כיסא גלגלים מעשן ממש בכניסה למיון, מי שיכול ללכת יש לו פינת עישון על המדשאה ממול, בתוך שטח בית החולים", סיפר השבוע עובד בבית החולים קפלן, "יש שומרים של המקום ליד, לאף אחד לא אכפת, אתה יכול לשבת שם יום שלם ולהוריד קופסה ואף אחד לא יגיד לך שום דבר".
בית החולים קפלן מסר בתגובה: "בתקופה האחרונה נעשים מאמצים רבים על ידי ההנהלה האדמיניסטרטיבית של בית החולים לאכיפת תקנות למניעת עישון ולהסדרת פינות עישון בכל רחבי בית החולים, ביניהם: שדרוג פינות העישון והקפדה על הכוונת המעשנים למקום, מינוי חמישה נאמני עישון שמתווספים לצוות הביטחון בתחום ההסברה, שיתוף פעולה עם עיריית רחובות להגעת פקחים באופן תדיר לאכיפה מוגברת של מעשנים, בתוכם מטופלים, אורחים ועובדים, ואף - הוקמה ועדה למניעת עישון אשר מתפקידה להתכנס ולמצוא רעיונות יישומיים נוספים למנגנוני אכיפה יעילים".
מעיריית רחובות נמסר: "עיריית רחובות מבצעת אכיפה בנושאי עישון, לאבות מבצעים בשיתוף פעולה עם משרד הבריאות, ומדווחת לו מדי שנה על פעולות האכיפה. בשנת 2018 נרשמו 47 דוחות עישון מתוכם 31 בבית חולים קפלן. יתר ההדוחות נרשמו בקניון רחובות ותחנת הרכבת. כל פקחי מחלקת הפיקוח על איכות הסביבה באגף התנועה, שילוט פיקוח ושיטור עירוני- מוסמכים למתן דוחות בתחום זה".