הילדה, תושבת רחובות, הגיעה לחדר מיון הילדים במרכז הרפואי 'קפלן' לאחר שאמה חשדה שבלעה מגנט משחק בצורת לב. צילומי הרנגטן הוכיחו שהחשד נכון, והמגנט נתקע וסיכן את חייה. הילדה הובהלה לחדר ניתוח, שם חולץ 'הלב' בתהליך אנדוסקופי.
מגנט הלב בצילום הרנטגן | צילום: דוברות ביה"ח 'קפלן'מגנט הלב בצילום הרנטגן | צילום: דוברות ביה"ח 'קפלן'
מגנט הלב בצילום הרנטגן | צילום: דוברות ביה"ח 'קפלן'
(מגנט הלב בצילום הרנטגן | צילום: דוברות ביה"ח 'קפלן')
האירוע התרחש בשעת בוקר כאשר האם הלבישה את בתה לקראת יציאה למעון. הילדה שיחקה באותה שעה במשחק ילדים נפוץ, בו אפשר לחתום עם מגנטים בצורות שונות, ביניהם צורת לב.
"כמה שניות לאחר שהחלה לשחק עם המגנט, היא התחילה להשתעל שונה מהרגיל ושאלתי אותה איפה הוא", מספרת האם, ומוסיפה: "היא יכולה היתה לנשום ולא הייתי בטוחה שמשהו קרה. בגלל שהיה לי חשש, ולא ראיתי את המגנט על הרצפה נסענו ברכב ישר לחדר מיון ילדים 'קפלן'. מיד הכניסו אותנו לבדיקת דופק, לחץ דם וצילום רנטגן שבו נראה מגנט הלב בבירור. לאחר מכן בוצעה פרוצדורה של הוצאת המגנט בידיים הנאמנות של צוות רופאי הגסטרו".
למרות רגעי הבהלה מספרת האם שמיד לאחר הוצאת המגנטים ביקשה הילדה "שלושה מעדנים וניל ושוקולד", וחזרה למעון כשהיא בריאה לחלוטין. "ולגבי המגנטים", מחדדת האם: "זרקנו את כולם עד שהיא תגדל. זה היה נס שהמגנט נכנס לוושט ולא לקנה הנשימה, ושצוות המיון פעל באופן מהיר. תודה ענקית על מהירות הטיפול והצלת הילדה שלי".
מגנט הלב לאחר שהוצא מגופה של הילדה | צילום: דוברות ביה"ח 'קפלן'מגנט הלב לאחר שהוצא מגופה של הילדה | צילום: דוברות ביה"ח 'קפלן'
מגנט הלב לאחר שהוצא מגופה של הילדה | צילום: דוברות ביה"ח 'קפלן'
(מגנט הלב לאחר שהוצא מגופה של הילדה | צילום: דוברות ביה"ח 'קפלן')
ד"ר חני טאף, מומחית ברפואת גסטרו ילדים ב'קפלן', מפרטת את ההליך הרפואי שבוצע ומסבירה: "בצילום הרנטגן נראה בבירור המגנט בצורת לב תקוע בתוך הוושט. מכיוון שהמגנט עלול ליצור התנקבות של הוושט ונזק בלתי הפיך, מדובר במצב חירום המחייב הוצאתו מהר ככל האפשר. בתהליך אנדוסקופי בהרדמה מלאה הוצא המגנט בעזרת מכשיר ייעודי. לאחר שהתאוששה, הילדה השתחררה לביתה".
צוות חטיבת ילדים ב'קפלן' מבקש לסיים במסר חשוב להורים ולילדים: "מגנטים עלולים לסכן חיים ולכן הקפידו להרחיקם מסביבת ילדים קטנים ובוודאי להימנע מהכנסתם לפה או לאף".