גלית אור, תושבת רחובות, מעדה בביתה ונותרה על הרצפה במשך שעות עם צוואר ירך שבור. האירוע היה עלול להסתיים בטרגדיה אלמלא שמעה אחת השכנות את זעקותיה, והיא הובהלה לניתוח חירום בבית החולים 'קפלן'. אז התברר שחדר הניתוח חייב לעבור טיהור יסודי.
הכניסה למיון בביה"ח קפלןהכניסה למיון בביה"ח קפלן
הכניסה למיון בביה"ח קפלן
(צילום: דוברות קפלן)
האירוע המפחיד התרחש לפני כחודש בזמן ששהתה האישה לבדה בביתה. היא נפלה ואיבדה את הכרתה. כעבור זמן ממושך התעוררה והחלה לזחול לכיוון דלת ביתה ולזעוק לעזרה. שכנה ששמעה את זעקותיה, הזעיקה כוחות חילוץ שפינו אותה בניידת טיפול נמרץ למרכז הרפואי קפלן ברחובות.
לבית החולים הגיעה עם צוואר ירך שבור, אושפזה במחלקה האורטופדית וכעבור מספר שעות עברה ניתוח להחלפת מפרק ירך בגישה קדמית משמרת שריר. את הניתוח ביצעו פרופסור יונה קוסאשווילי, מנהל מחלקת אורתופדיה וד"ר מוריס כהן, מרדים שהתנדב בימי הקורונה לשמש כאחראי טיפול נמרץ מונשמי קורונה.
פרופ' יונה קוסאשווילי, מנהל מחלקת אורתופדיהפרופ' יונה קוסאשווילי, מנהל מחלקת אורתופדיה
פרופ' יונה קוסאשווילי, מנהל מחלקת אורתופדיה
(צילום: דוברות קפלן)
פרופסור קוסאשווילי:"הפרוגנוזה של שבר בצוואר ירך עם תזוזה מלאה שאינה מנותחת בהקדם טובה פחות. הדבר נכון שבעתיים במטופלים עם מערכת חיסון מוחלשת ונטייה לזיהומים. מדובר באישה רגישה באופן חריג וחמור ללטקס, לכן כינסתי במהירות את צוות המחלקה וחדר הניתוח שתודרכו לטהר את חדר הניתוח מלטקס-(LATEX)".
עוד הוא מסביר כי, "הואיל וכל חשיפה, ולו המזערית ביותר, מסכנת את חייה, יצרנו עבורה סביבה סטרילית ככל האפשר מלטקס. לאחר טיפול וייצוב במיון ובמחלקה האורטופדית היא הוכנסה במבצע לוגיסטי מורכב, ובמהירות לחדר ניתוח. תוך מספר שעות בודדות הושתל לה מפרק ירך מלאכותי. אני גאה בצוות בית החולים אשר התגייס באופן כה ראוי להשלמת המשימה במהירות וביעילות. אבקש לציין את ד"ר כהן אשר טיפל בה במסירות כמו בבת -משפחתו".
יש לזכור שהניתוח בוצע בימי שיא הקורונה, ולכן נוצרה בעיה מכבידה נוספת. "נאלצנו לנתח רק ניתוחים דחופים כאשר את תקופת האשפוז היה צורך להגביל בכמות המבקרים", מספר הפרופ'. "לצערי, גם את ההתאוששות מהניתוח, נאלצה המטופלת לעבור ללא בן משפחה מלווה-והיה לי קשה לראות אישה כזו שכבר שכבה שעות לבד על הרצפה- ממשיכה להיות לבד...."
בתום תקופת האשפוז, חזרה גלית אור לבית החולים כדי להודות לצוות הרפואי, ואמרה: "הרופאים בקפלן הצילו את חיי".
מימין פרופ' יונה קוסאשווילי, גלית אור, האחות האחראית עליזה נהרי מימין פרופ' יונה קוסאשווילי, גלית אור, האחות האחראית עליזה נהרי
מימין פרופ' יונה קוסאשווילי, גלית אור, האחות האחראית עליזה נהרי
(צילום: דוברות קפלן)
"ימים מרגשים כאלו מזכירים לי מדוע בחרתי במקצוע הרפואה" אמר בהתרגשות פרופ' קוסאשווילי והוסיף: "כל הקשיים מתגמדים למול בנותיה של מטופלת שאומרות לי: "תודה! פשוט תודה! הצלת לנו את אמא!. הצוות הרפואי והפרא-רפואי ימשיך ללוות אותה ולהתרגש יחדיו עם כל צעד שתלך".