הודיה עם משפחתה לאחר הניתוח | צילום: דוברות בית החולים קפלןהודיה עם משפחתה לאחר הניתוח | צילום: דוברות בית החולים קפלן
הודיה עם משפחתה לאחר הניתוח | צילום: דוברות בית החולים קפלן
(הודיה עם משפחתה לאחר הניתוח | צילום: דוברות בית החולים קפלן)
הודיה, תלמידת כיתה ח' בת 13 מנס ציונה, כמעט איבדה את ראייתה מפיצוץ תותח קונפטי. בבית החולים 'קפלן' היא עברה ניתוח שהציל אותה מעיוורון.
הכל החל בביקור רגיל אצל חברה לאחר מסיבת יום הולדת. בערב שבת הגיעה הודיה לבית חברתה, וביקשה לבדוק מדוע תותח הקונפטי שאמור היה להתיז נייר צבעוני לא עבד במסיבה. "הסתכלתי על התותח, ופתאום בלי התראה מוקדמת הוא התפוצץ בעין שלי בחוזקה. החברה שלי צעקה בבהלה להורים שלה", מתארת הודיה את רגעי האימה ומוסיפה: "ראיתי הכל שחור ואחר כך מטושטש עם נקודות שחורות כשהזזתי את העין".
היא הובהלה במהירות לבית החולים 'קפלן'. מזל יחזקאל, אמה מספרת: "מיד כשהגענו לבית החולים היא עברה בדיקות והרופאים החליטו מיד על ניתוח להצלת העין".
"הודיה הגיעה לחדר המיון עם לחץ גבוה מאוד בתוך גלגל העין כתוצאה מהטראומה של התפוצצות תותח הקונפטי", מסביר ד"ר אמיר בוקלמן, מנהל יחידת רשתית במחלקת עיניים בקפלן. לדבריו, "ההדף גרם להתנתקות של הרשתית מאזור החיבור שלה לגלגל העין בחלק העליון. בנוסף להיפרדות ברשתית, הייתה בעין גם בצקת. מצב זה יכול היה לגרום לעיוורון מוחלט ונזק בלתי הפיך לעין בסיכוי של 100 אחוז ללא ניתוח מיידי".
פרופ' חנה לייבה, מנהלת מחלקת עיניים ב'קפלן': "תותח הקונפטי שפגע בעין גרם להיפרדות הרשתית כתוצאה מהדף המכה. ביצענו ניתוח מורכב שנערך כשעתיים בהרדמה מלאה".
"הודיה נכנסה לתהליך שיקום ארוך בסיוע הצוות הרפואי של מחלקת עיניים במטרה לשטח את הרשתית ובכך להחזירה למקומה הטבעי שלפני הטראומה", המשיך ד"ר בוקלמן. "כבר לאחר מספר ימים נראה שיפור במצבה של העין. הניתוח המוצלח הציל את עינה של הודיה והקטין משמעותית את הסיכוי לבעיות ראייה בעתיד. אנחנו כאן לצידה בתקופת השיקום עד לשיפור מלא של המצב".